Connect with us

Gündem

Biden: İklim değişikliği varoluşsal bir tehdit


ABD Başkanı seçilen Joe Biden çevre politikalarını belirleyecek ekibini tanıttı. Biden “varoluşsal tehdit” olarak nitelendirdiği iklim değişikliğine karşı “iddialı planları” bulunduğunu söylemiş oldu.

ABD başkanlığına seçilen Joe Biden iklim değişikliği ile mücadelenin kendi yönetiminin politikalarının temel sütunlarından biri olacağını deklare etti.

Biden çevre politikalarını belirleyecek adayları tanıtırken bu ekibin “zamanımızın varoluşsal tehdidi olan iklim değişikliğine yönelik iddialı planları” belirleyeceklerini söylemiş oldu.

Delaware’de yapmış olduğu konuşmada “Dostlar, bir krizdeyiz” şeklinde seslenen Biden, “Covid-19’a karşı nasıl birleşerek tek ulus olarak yanıt vermemiz gerekiyorsa iklim değişikliğine karşı da ortak bir ulusal yanıta ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

İklim değişikliğinin yönetiminde yer alacak adları açıklayan Biden, İçişleri Bakanlığına da Deb Haaland’ı getirdi. Haaland atanması Senato’da onaylanırsa kabinedeki ilk yerli Amerikalı olacak.

İklim atamaları

Biden yeni kurulan Beyaz Saray İklim Politikası bölümünün başına Başkan Barack Obama’nın Çevre Koruma Ajansı yöneticisi Gina McCarthy’yi getireceğini duyurdu.

Şimal Karolina’nın en yüksek çevre düzenleyicisi Michael Regan’ı Çevre Koruma Ajansı’nın başına atarken, çevre hukukçu Brenda Mallory’i Çevre Kalitesi Konseyi’nin başına getirdi.

Biden kabinesinde altı tane Afro-Amerikalı olacağını duyurdu. Regan ve Mallory de Afro-Amerikalı.

Çevre dostu projeler

Biden, yönetiminin aşırı hava vakalarıyla baş edebilecek şekilde su şebekesini, ulaştırma ve enerji altyapısının modernize edeceğini deklare etti. Biden bu süreçte pek oldukca istihdam olanağı yaratacaklarını da belirtti.

Biden ek olarak 500 bin elektrikli vasıta şarj istasyonu kuracaklarını ve 1,5 milyon enerji dostu ev inşa edeceklerini söylemiş oldu.

Biden terk edilmiş petrol ve gaz kuyularını kapatmak için çeyrek milyon kişiyi istihdam edeceklerini deklare etti.

Biden Başkan Donald Trump’ın ayrılma sonucu verdiği Paris İklim Anlaşması’na yine katılacaklarını söylemiş oldu. Deutsche Welle Türkçe


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Aydem Yenilenebilir Enerji halka arz için SPK’ya başvurdu


Halka arzda ortaklık liderliğini Güvence Yatırım, İş Yatırım, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası ile Yapı Kredi Yatırım üstlenecek. Halk Yatırım, Vakıf Yatırım ve Ziraat Yatırım ise süreçte eş liderler olarak vazife alacak.

Türkiye’de portföyü yalnız yenilenebilir enerji santrallerinden oluşan en büyük üreticilerinden kabul edilen Aydem Yenilenebilir Enerji’nin bir çok hidroelektrik santrali olmak suretiyle 1,020 MW kurulu güçte 25 yenilenebilir enerji santrali bulunuyor. Santrallerden bazıları kamunun durağan(durgun) dolar fiyatla elektrik alım garantisi verdiği YEKDEM mekanizması tarafınca destekleniyor.

Aydem Yenilenebilir Enerji’nin halka arz süreci ile ilgili değerlendirmede bulunan Aydem Enerji CEO’su İdris Küpeli, “Sektörümüzün en büyük ve öncü oyuncularından biri olarak şirketimizin potansiyeline güveniyoruz… 2021 yılı içinde hibrit üretim tesisi yatırımlarımızla portföyümüzün çeşitliliğini artırıyoruz. Teknoloji tabanlı olarak gelişmeye devam ederek kurulu gücümüzü geçmişte olduğu gibi artırmayı hedefliyoruz” dedi.

Aydem Yenilenebilir SPK’ya halka arz için geçen yıl başvurmuştu. Mevzuya yakın bir kaynak, halka arz zamanlamasının yeniden görüşme edildiğini ve bu mevzuda yeniden görüşme edilerek başvurunun yapıldığını belirtti.

Mevzuya yakın bir kaynak halka arz için ilk olarak Ağustos ayında SPK’ya başvuruda bulunan firmanın geçen yıl salgın sebebiyle küresel anlamda halka arzlara olan ilginin azalması sonucu emek harcamayı askıya aldığını, sadece yatırımcı ilgisinin artmasıyla beraber yeniden başvuruda bulunduğunu belirtti. 

Kaynak: Reuters


Okumaya devam et.

Gündem

Evden televizyon, tül, perde ve bardaklar çalındı


Kaynarca ilçesi Şeyhtımarı Mahallesi’nde Mustafa Şenyiğit’e ilişkin eve hırsız girdi. Hırsızlar evden tv, tül, perde ve bardakları çaldı. 10 gündür evde olmayan Şenyiğit, erişince durumu fark edip polise bildirdi. Polis evde araştırma yaparak soruşturma başlattı.

Mustafa Şenyiğit, “102 ekran televizyonumu, tülü almışlar. Hanım poşette hediyelik bardak hazırlamıştı, onu da almışlar.” dedi.

 


Okumaya devam et.

Gündem

Türkmen gazının Türkiye’ye gelmesi için hazırızbAKAN Çavuşoğlu, Türkmen gazının Türkiye’ye üstünden Avrupa’ya erişmesi mevzusunda izahat yapmış oldu.


Mevlüt Çavuşoğlu: Türkmen gazının Türkiye'ye gelmesi için hazırız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi ziyaret amacıyla Ankara’da bulunan Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşit Meredov ile bir araya geldi.

İki isim sonrasında ortak basın toplantısı için kameraların karşısına geçti.

‘TÜRKMEN GAZI İÇİN TÜRKİYE HAZIR’ MESAJI

Çavuşoğlu, “Türkmen gazının Türkiye’ye gelmesi ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaşması için biz üzerimize düşeni yapmaya hazırız.” dedi.

 

Ayrıntılar gelecek…

Mevlüt Çavuşoğlu: Türkmen gazının Türkiye ye gelmesi için hazırız #1


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler