Connect with us

Gündem

Beşiktaş’ta dehşet saçmıştı! İşte yakalanma anı…


İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde Akaretler Süleyman Seba Caddesi üstündeki önceki gün saat 20.30 sıralarında yaşanmış olan dehşetin bilgileri ortaya çıktı. Edinilen bilgiye gore, Aleksandra V., Aleksandra R. ile Maxim M. 5 Ocak’ta dinlence için İstanbul’a geldi. Önceki gün 3 dost gündüz saatlerinde kaldıkları otelden çıkarak mega kentin zamanı yerlerini gezdiler. Gezintiden sonrasında Valideçeşme durağına gelen 3 dost burada kahve aldıktan sonrasında derhal ilerideki bir banka oturarak içmeye başladı. Kahvelerini bitiren dostlar peşinden cadde üstünde yürümeye başladı. O esnada kağıt toplayıcısı olduğu öğrenilen bir kişi, Aleksandra V., Aleksandra R. ile Maxim M.’yı bıçakla hücum etti.

GENÇ KADINI 9 KEZ BIÇAKLAMIŞ

Saldırıda Maxim M. elinden, Aleksandra V.’yi karnından, Aleksandra R.’yi ise vücudunun çeşitli bölgelerinden 9 kez yaralandı. Olayın peşinden suç duyurusu üstüne vaka yerine gelen sıhhat ekipleri ilk müdahalelerinin peşinden Maxim M.’yi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’ne, Aleksandra V. ve Aleksandra R.’yi ise Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırarak tedavi altına aldı.

BEŞİKTAŞ POLİSİ 24 SAAT GEÇMEDEN YAKALADI

Olayın peşinden derhal harekete geçen Beşiktaş İlçe Güvenlik Müdürlüğü ekipleri, yapmış olduğu emekler sonucunda saldırganın ilkin eşkalini peşinden da kimliğini tespit etti. Vaka saatinden itibaren çalışmalarını sürdüren Beşiktaş polisi, 40 yaşlarındaki saldırgan Hasan Hüseyin Y’yi, 24 saat geçmeden Beyoğlu Cihangir’deki bir camide kıskıvrak yakalayarak gözaltına alındı. Saldırganın Beşiktaş polisi tarafınca yakalandığı o anlamış olur ise güvenlik kameralarına yansıdı. Görüntülerde, elinde yorgan olduğu görülen kişi kapıya doğru yöneliyor. Kapıyı açan kişi aniden karşısında polis ekiplerini görüyor. Kişi peşinden etkisiz hale getirilerek gözaltına alınıyor.

Beşiktaşta dehşet saçmıştı İşte yakalanma anı...

“ONLARI BİR AN ŞEYTAN OLARAK GÖRDÜM”

Öte taraftan saldırganın vakadan sonrasında Cihangir’de metruk bir binaya saklandığı, gece süresince buradan çıkmadığı sadece gündüz saatlerinde su içmek ve yiyecek bulmak için camiye girmiş olduğu öğrenildi. Şahsın elinde yorganla camiden çıkacağı esnada kıskıvrak yakalandığı, yorganın içinde ise kabahat aleti bıçak olduğu bilgisine ulaşıldı. Akli dengesi yerinde olmadığı ve evsiz olduğu öğrenilen saldırganın asla kimseden para talep etmediğini beyan etmiş olduğu öğrenildi. Şahsın ilk sözlü ifadesinde, “Onları bir an şeytan olarak gördüm” söylediği ortaya çıktı.

26 ADET SUÇ KAYDI ORTAYA ÇIKTI

Ek olarak saldırganın, “Mala Zarar Verme”, “Kasten Yaralama”, “Ruhsatsız Silah Bulundurma”, “Hakaret”, “Tehdit”, “Uyuşturucu Kullanmak”, “Bisiklet ve Motor Hırsızlığı”, “Türk Bayrağına Zarar Verme”, “Güveni Kötüye Kullanma” ve “İntihara Teşebbüs” suçlarından poliste 26 ayrı kabahat kaydının bulunmuş olduğu öğrenildi. Beşiktaş Asayiş Yazıhane Amirliği’ndeki işlemlerinin peşinden Asayiş Şube Müdürlüğüne bağlı Katliam Yazıhane Amirliğine teslim edilen kişi, bugün adliyeye sevk edilecek.


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Harran Ovası’nın seraları kadınlara emanetŞanlıurfa’da seralarda hanımefendilerin ilgisi ve emekleriyle üretilen salkım domates, biber ve çeşitli sebzeler, yurt içi ve dışından daha oldukca rağbet görüyor.


Harran Ovası'nın seraları kadınlara emanet

Şanlıurfa’da, Harran Ovası’ndaki seralarda çalışan hanımefendiler, hem kentin sektördeki üretim payını büyüttükleri hem de aile ekonomilerine katkı sağladıkları için keyifle çalışıyor.

Ziraat üretiminin mühim merkezlerinden Şanlıurfa, Karaali bölgesinde çıkarılan jeotermal kaynağın seracılıkta değerlendirilmeye başlanmasının arkasından, burada yetiştirilen ürünlerle de adından söz ettiriyor.

KADIN İSTİHDAMI ARTIYOR

Bu durum bilhassa hanım istihdamını artırırken, bölge ve ülke ekonomisine de katkı sağlıyor. Bölgedeki yatırımcılar da daha özenli çalışmış oldukları için seraların her alanında hanım işçi çalıştırmayı tercih ediyor.

18 İLE 25 YAŞ ARASI YAKLAŞIK 350 KADIN

Büyük kısmı topraksız 500 dekardaki seralarda çalışan 18 ile 25 yaş arası ortalama 350 hanım, aile bütçesine destek oluyor. Hanım işçiler, averaj 70 lira yevmiye alıyor.

Harran Ovası nın seraları kadınlara emanet #1

“KADINLARI ÜRÜNE DAHA NAZİK YAKLAŞTIĞI İÇİN TERCİH EDİYORUZ”

Karaali bölgesinde işletmeci Yasin Demir, seracılığın daha oldukca bayanlara hitap ettiğini söylemiş oldu.

Demir, “Seramızda 45 işçimiz var, bunlardan 40’ı kadın. Bitkilerimiz hassas, kadınlar nazik davranıyor çiçek alma, ipe alma, domates hasadında, o nedenle tercih ediyoruz.” dedi.

Harran Ovası’nın seraları bayanlara emanet VİDEO

“KEYİFLE ÇALIŞIYORUZ”

İşçilerden Kübra Fidan da sabah servislerle geldikleri seralarda, akşama kadar dostlarıyla güzel zaman geçirerek çalıştıklarını belirterek, “Muhabbetle günümüz geçiyor. Zorlanmadan çalışıyoruz. Domatesler bizim elimizde daha lezzetli oluyor, daha kibar davranıyoruz, onları bir çocuk gibi yetiştiriyoruz.” diye konuştu.

Koronavirüs sebebiyle ara sıra zorluklar yaşadıklarına dikkati çeken Fidan, hastalığın bir an ilkin son bulmasını istediklerini açıkladı.

Harran Ovası nın seraları kadınlara emanet #2

“DOMATESLERE BEBEK GİBİ BAKIYORUZ”

İşçilerden Zeynep Özden, serada çalışmanın kendilerine avantaj sağladığını anlatarak, “Daha önceden dışarıda mevsimlik işçi olarak çalışıyorduk. Sera kapalı ve kadınlarla yan yana olduğumuz için daha iyi oluyor. Domateslerle iç içe olmak çok iyi, onlara bebek gibi bakıyoruz.” dedi.

Ayşe Demir ise önceki dönemlerde ziraat işçisi olarak değişik illere gitmek zorunda kaldıklarını, 4 senedir ise serada çalıştığını söylemiş oldu. Demir, tarlalara gore işlerinin daha rahat bulunduğunu dile getirdi.


Okumaya devam et.

Gündem

İNGİLTERE… UBER sürücülerine müjde – AÇIK GAZETE


Yüksek Mahkemes, ABD kökenli şirket Uber sürücülerinin özgür meslek sahibi olmak yerine işçi olarak işlem görmesi gerektiğine karar verdi. Böylece binlerce Uber sürücüsünün minimum asgari ücrette emek harcama ve dinlence tutarı alma hakkını dünyaya geldi.

Uzun süredir devam eden bir hukuk harbinde Uber, önceki üç turu kaybettikten sonrasında havlu atmamış Yüksek Mahkeme’ye başvurmuştu. Yüksek Mahkeme’nin 19 Şubat günkü sonucu, Uber’i ağır bir tazminatla karşı karşıya bırakabilir ve iş ekonomisi açısından da değişik sonuçlara yol açabilir.

Uber, kararın azca sayıda sürücüye odaklandığını ve o zamandan beri işinde değişimler yaptığını belirtirken ABD’de UBER hisseleri düşüşe geçti… Kararın öteki ülkelerde de yansıması olacağı sanılıyor…

Şimdi gelelim sadede dostlar… Londra’da 2000 öncesinde tekstil dönemine geri dönelim. Patronlar 8 saat işgücü yerine parça başı emek vermeyi dayatmaya başlamışlardı. Sendikaların karşı çıkmasına karşı üç beş kuruş daha çok para kazanırım sanısıyla bazı işçiler parça başı yöntemini tercih etti. Ne yazık ki parça başı iş işçileri özünden kopardı. Bu işçiler çalışırken kahve molası bile vermeden robotlaştı. Öteki işçiler “iyi akşamlar” deyip makineleri kapatırken parçabaşı işçileri bir otuz dakika daha emek vermeyi tercih ettiler. Olmadı işleri evlerine götürdüler. Toplumsal yaşamlarını bir kenara koyup gece gündüz parça başı emek vermeyi sürdürdüler…

Tekstilde işçilerin travmatik emek harcaması çocuklarına da yansıdığı söylenebilir. İşçilerin kendi kendine bıraktığı çocuklardan bazıları ya çetelere katıldı ya da uyuşturu ilintili suçlara karıştı. Topluma ilişkin araştırmalar o denli azca ki günün birinde bu mevzulara değinen araştırmacılar çıkacaktır ümit ederim…

İşte Uber de “kendi işiniz” kandırmacasıyla parçabaşı ya da taşeron mantığıyla bir kölelik sistemi kurdu. İnternetten çağırdığınız Uber taksi sizi durak taksilerden yüzde 30, siyah taksilerden yüzde 50 daha ucuza taşıyordu. Sanal şirket yeni köleleri sürücülerin sırtından aslolan parayı kazanırken sürücüleri direksiyon başına mahkum etti.

Uberci bir sürücü dostum şu örneği vermişti: Biz elimizle elma topluyoruz. Siyah taksi sürücüleri kürekle. Onların 6 saatte doldurmuş olduğu kasayı biz 16 saatte doldurabiliyoruz. Bu adil değil. ‘Ya bu deveyi güdersin ya bu diyardan gidersin’ durumu ortaya çıkta fakat biz bu iş için pahalı araçlar satın aldık. Onların taksitleri var. ‘Hadi bize eyvallah’ diyemiyorsunuz işte…”

Uberci arkadaşıma mahkeme kararını soruyorum. “İyi oldu tabii” diyor ve ekliyor, “Ama uygulama nasıl olacak bilmiyorum. Bizi işçi olarak çalıştıracaklarsa araçlarımız için de kira ödemeleri gerekiyor. Her aracın da farklı bir kirası olacak sanırım.”

Dostum “Peki bütün bunların ötesinde salgın sizi nasıl etkiledi” sorumu da şöyleki yanıtlıyor: “Salgında işler düştü. Bazı saatlerde sokaklarda in cin top oynuyor. Uçuşlar durduğu için uzun mesafe yolcular da haliyle çok azaldı. ‘Bizim çalışma saatlerimiz ve kazancımız düştü’ diye hayıflanırken gelirimiz de düşürüldü. Yolcu taksi ücretini şirkete internetten ödüyor. Şirket de komisyonunu alıp kalanını bizim hesabımıza yatırıyor. Şirket salgında kendi zararını azaltmak için kendi komisyonunu artırmış. Böylece biz Uber emekçileri iki kez zarar etmiş olduk…”

Uber haberi bizim için iki açıdan mühim. İlki kazanmak için ne olursa olsun savaşım edilmesi icap ettiğini öğretti. İkincisi bu kapitalizmin “kendi işin” aldatmacası son bulmalı artık. Günümüzde ölümün gezdirilmiş olduğu sokaklarda ekmek parası için işlerini sürdüren kargo sürücüsü emekçilerini, 12 yıl ilkin 2019’da yönetmen Ken Loach “Üzgünüz, Size Ulaşamadık” filmiyle beyaz perdeye taşımıştı. Filmin hikayesi tam da anlattığımız “kendi işin” yalanı… Kesinlikle izleyin derim.


Okumaya devam et.

Gündem

Canlı yayında büyük skandal: Erdoğan'ın danışmanından ağır küfür


Canlı yayında büyük skandal: Erdoğan’ın danışmanından ağır sövgü


CNN Türk ekranlarında gösterilen Akıl Çemberi programı, son yılların en büyük gösterim skandallarından birine sahne oldu. Katılımcılardan, Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi Prof. Dr. Mesut Caşın’ın etmiş olduğu sövgü stüdyoda şaşkınlığa sebep olurken ekranı başındaki yurttaşları utandırdı.

Başak Şengül’ün sunmuş olduğu Akıl Çemberi programı dün akşam Emekli Hava Korgeneral Dr. Erdoğan Karakuş, Emekli Büyükelçi Uluç Özülker, Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, Akademisyen-Yazar Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın ve Gazeteci Nedim Şener’i ağırladı.

Programın ilerleyen dakikalarında söz verilen Prof. Caşın ve öteki konuklar içinde, seyircileri şaşkına çeviren şu diyalog geçti:

Mesut Caşın: [Emekli Korgeneral Karakuş’a hitaben] Bir müjde de ben vereyim, Hürjet’in de motoruna karar verildi komutanım. 

Başak Şengül: Hayırlı olsun

Mesut Caşın: Eğitim uçağımızın motoru seçildi. 

Erdoğan Karakuş: Hürjet kolay…

Mesut Caşın: Kısaca, motordan yana, ABD bizi s**tikçe daha oldukca motorlar yapacağız. 

Uluç Özülker: İnşallah

Mesut Caşın: Roket motoru da yapacağız, uzaya da gideceğiz

Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesinin sözleri salonda şaşkınlığa sebep olurken, Nedim Şener’in sırıtması dikkatlerden kaçmadı.

cumhuriyet.com.tr

(function(i, s, o, g, r, a, m) function(),i[r].l = 1 * new Date(); a=s.createElement(o),
m=s.getElementsByTagName(o)[0]; a.async = 1; a.src = g; m.parentNode.insertBefore(a, m)
)(window, document, ‘script’, ‘https://www.google-analytics.com/analytics.js’, ‘ga’);
ga(‘create’, ‘UA-121944279-5’, ‘auto’);
ga(‘set’, ‘campaignSource’, ‘Feysbuk’);
ga(‘set’, ‘campaignMedium’, ‘Feysbuk Instant Articles’);
ga(‘set’, ‘referrer’, ia_document.referrer);
ga(‘set’, ‘page_title’, ia_document.title);
ga(‘send’, ‘pageview’);

(function(m,e,t,r,i,k,a)) (window, document, ‘script’, ‘https://mc.yandex.ru/metrika/tag.js?id=49053425’, ‘ym’) ym(49053425, ‘init’, { trackLinks:true, accurateTrackBounce:true, params: window.yaParams||{title: “no title”} });


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler