Connect with us

Gündem

AYM’den çıplak arama kararı – AÇIK GAZETE


Anayasa Mahkemesi (AYM), karakolda çıplak üst aramasına maruz bırakılan kişinin başvurusunu karara bağlayarak olayın aydınlatılması için etkili soruşturma yürütülmediğine ve fena işlem yasağının usul boyutuyla ihlal edildiğine hükmetti.

AYM, 2016 senesinde metro istasyonunda çantasını aramak isteyen hanım polislere izin vermeyen ve yaşanmış olan itiş kakışın arkasından götürülmüş olduğu polis merkezinde fena muameleye maruz kalan Rüya Ağdaş Sönmez’in bireysel başvurusunu karara bağladı.

Polis merkezindeki çay ocağında saçından çekilerek yere düşürüldüğünü, çıplak duracak şekilde soyundurulduğunu, kolluk tarafınca darp edilip hakarete uğradığını, ek olarak bazı bedensel hareketler halletmeye zorlandığını iddia eden başvurucu, çıplak duracak şekilde üst araması yapılmasına ve planlı olarak işkenceye maruz kalıp hakarete uğramasına karşın Savcılığın bu durumu görmezden gelmiş olarak etkisiz bir soruşturma yürüttüğünü ve sonuçta da kovuşturmaya yer olmadığına karar verdiğini belirterek Anayasa’nın 17’inci maddesinde güvence altına alınan haklarının ihlal edildiğini ileri sürmüştü.

AİHM içtihadına atıf

2017’de meydana getirilen bireysel başvuruyu karara bağlayan Anayasa Mahkemesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) “Hiç kimse işkenceye, insanlık dışı ya da onur kırıcı ceza veya işlemlere tabi tutulamaz” şeklindeki 3’üncü maddesine atıfta bulunarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) ilgili içtihatlarında fena işlem yasağının demokratik toplumların en temel kıymeti bulunduğunu vurguladığına; terörle ya da organize suçla savaşım şeklinde en zor şartlarda dahi mağdurların davranışlarından bağımsız olarak işkence, insanlık dışı ya da onur kırıcı ceza yada işlemlerin AİHS ile yasaklandığına dikkat çekti.

“Yetersiz soruşturma da kötü muamele teşkil edebilir”

Kararda, fena işlem iddiasının bulunmasının etkili resmi bir soruşturma yapılmasını gerektirdiğine, devletin pozitif yükümlülüğü kapsamında kimi zaman tek başına soruşturma yapılmamış olması yada kafi soruşturma yapılmamış olmasının da fena işlem teşkil edebildiğine yer verildi. AYM, etkili soruşturma yürütülmemesinin bazı hâllerde devlet görevlilerinin fiilî dokunulmazlıktan yararlanarak kontrolleri altında bulunan kişilerin haklarını istismar etmelerine yol açacağını belirtti.

Mahkeme, Rüya Ağdaş Sönmez vakasında olayın aydınlatılması için lüzumlu araştırmaların yapılmadığı ve etkili bir soruşturma yürütülmediği kanaatine varıldığını bildirerek Anayasa’nın “Kişinin dokunulmazlığı, maddî ve manevî varlığı” kenar başlıklı 17’nci maddesinin “Kimseye işkence ve eziyet yapılamaz; kimse insan haysiyetiyle bağdaşmayan bir cezaya veya muameleye tabi tutulamaz” şeklindeki üçüncü fıkrasının usul boyutuyla ihlal edilmiş olduğu sonucuna vardı.

Tekrardan soruşturma yapılacak

İhlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için tekrardan soruşturma yapılmasında hukuki yarar bulunduğuna işaret eden AYM, ihlal sonucunda belirtilen ilkelere uygun yeni bir soruşturma yapılmasına ve bu sebeple kararın bir örneğinin tekrardan soruşturma yapılmak suretiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine karar verdi.

AYM sonucunda fena işlem yasağının ihlal edildiğine ilişkin iddianın kabul edilebilir olduğuna, Anayasa’nın 17’nci maddesinde güvence altına alınan fena işlem yasağının usule ilişkin boyutunun ihlal edildiğine, kararın bir örneğinin fena işlem yasağının usule ilişkin boyutunun ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için tekrardan soruşturma yapılmak suretiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine ve toplam 3.857,50 liralık yargılama giderinin başvurucuya ödenmesine hükmetti. Deutsche Welle Türkçe


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kadın Oyunları Festivali ‘Frida’ oyunu ile başladı: Öldürülen kadınlar anıldı


Türkiye’nin en köklü hususi tiyatrolarından olan AST’nin sanat yönetmenliğinde, Imalathane Kültür Sanat’ın organizasyonuyla normalleşme sürecinin başlamasıyla düzenlenen festival, Bilkent Center ev sahipliğinde, 11 Mart’a kadar devam edecek.

Festival süresince toplumsal mesafe gereği boş bırakılan koltuklara, toplumsal farkındalık yaratılması amacıyla adam öldürmeye kurban giden hanımefendilerin fotoğrafları yerleştirildi.

Bu koltukların satışından elde edilmiş gelir, “Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu” ve “Mor Çatı” sivil cemiyet kuruluşlarına bağışlanacak.

AST Koordinatörü ve Festival Genel Direktörü Hasan Aldemir, festivalin salgın sebebiyle daha ilkin ertelendiğini sadece normalleşme kararıyla festivali hayata geçirmeye karar verdiklerini söyledi.

Aldemir, festivalin sanata ve hanım mücadelesine destek olmasını hedeflediklerini belirterek, hanım problemlerine değinen oyunlar seçtiklerini kaydetti.

Festivalde 7 oyunun Ankara, Bandırma, Çanakkale’de dörder, Ayvalık’ta ise 5 kez sahneleneceğini belirten Aldemir, Ankara’da 9 Mart’ta “Dansöz”, 10 Mart’ta “Evin Kokusu”, 11 Mart’ta “Bernarda” oyunlarının sahneleneceğini bildirdi.

FESTİVAL ANKARA’DAN SONRA ÇANAKKALE VE AYVALIK YOLCUSU

Festivalin Bandırma’da belediyenin ev sahipliğinde 1 Mart’ta başladığını ifade eden Aldemir, Ankara’dan sonrasında Çanakkale’ye gideceklerini ve Çanakkale Belediyesinin toplumsal medya hesaplarından “Furuğ”, “Dansöz”, “Evin Kokusu” ve “Bernarda” isminde oyunları 8-17 Mart’ta sunacaklarını söylemiş oldu.

Aldemir, festivalin son durağı Ayvalık’ta ise belediyenin ev sahipliğinde 23 Mart’ta Nejat Uygur Sahnesi’nde sanatçı Sumru Yavrucuk’un “Shirley” oyununun sahneleneceğini, kapanışın da 27 Mart’ta Ayça Bingöl’ün “Ben Anadolu” isminde oyunuyla olacağını belirtti.

Tepe Emlak Yatırım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hayal Olcay da Hanım Oyunları Festivaline ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, “Sanata verdiğimiz değeri göstermek için doğru bir zaman. Çok mutluyuz” dedi.

İstanbul Ufak Salon Tiyatrosunun sahnelediği tek kişilik oyun “Frida”nın oyuncusu Elif Arman da başkentlilerle buluşmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Oyunda Frida Kahlo’nun doğumundan, ölümüne kadar olan anılarını sahneye taşıyacaklarını bildiren Arman, “Oyunda Frida olmaya çalışan oyuncuyu da göreceğiz. Arada Frida’nın içine girecek, sonra giremeyecek ve dışında kalacak. Oyuncunun Frida olmaya çalışırken başından geçenleri de anlatacak.” diye konuştu.

Salondaki izleyici koltuklarının bazılarında, “canice katledilen birçok kadının fotoğrafının bulunacağına” işaret eden Arman, “Başka türlü bir yük var omuzlarımda. Seyirciler onların arasında oturacak. Keşke bu kadın kardeşlerim canlı olarak burada olsalardı ve yine oyunumu paylaşabilseydim” ifadelerini kullandı.

Festivale, CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Adam, CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer ve Tepe Emlak Yatırım A.Ş. Genel Müdürü Deniz Bozan da katıldı.

Hijyen önlemleri uygulanan festivalde, tiyatroseverler salona HES kodu sorgulaması ve ateş ölçümüyle alındı. Toplumsal mesafe kuralları gereği koltuk sayısı yarıya indirildi.


Okumaya devam et.

Gündem

Bakan Koca ‘çok yüksek risk’ grubundaki 5 ilin valisi ve sağlık müdürleriyle görüştü


class=”cf”>

Koca, Twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımda, “Konya, Trabzon, Sakarya, Edirne, Adıyaman il sağlık müdürlerimiz ve valilerimizle çevrimiçi toplantı yaptık. Çok yüksek risk grubunda olan bu illerimizde yerinde alınabilecek önlemleri ve bu illerimizin düşük risk grubuna girebilmesi için yapılması gerekenleri istişare ettik.” bilgisini verdi.

Öte taraftan Bakan Koca, Twitter’dan sıhhat çalışanlarının koronavirüsle savaşım çerçevesinde yapmış olduğu aşılama çalışmalarına ilişkin bir de video yayınladı.

Koca, Ordu’nun Akkuş ilçesine giden sıhhat görevlilerinin 65 yaş üstü vatandaşları aşıladığı videoyu, “Şartlar ne olursa olsun sağlık hizmetini ulaştırmak sorumluluğumuz. Ordu ilimizi çok yüksek riskli bölgeden düşük riskli bölge haline getirmek için birlikte gayret etmeliyiz.” mesajıyla paylaştı.


Okumaya devam et.

Gündem

Şırnak’ta askeri araç devrildi: 11 yaralıŞırnak-Cizre kara yolunun 25. kilometresinde yolun yağışlı ve ıslak olması sebebiyle askeri vasıta şarampole devrildi.

HASTANEYE KALDIRILDI

Araçta bulunan 11 asker, ambulanslarla Şırnak ve Cizre devlet hastanelerine kaldırıldı. Askerlerin sıhhat durumlarının iyi olduğu öğrenildi.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler