Connect with us

Gündem

Avrupa Birliği’nden insansız hava aracı hamlesiAB Komisyonu, kıtanın teknolojik ilerlemesi kapsamında emek verme hazırladı. İnovasyon yapılacak alanlar belirlenirken, insansız hava aracı teknolojileri dikkat çekiyor.

Türkiye’nin ilk yerli ve ulusal Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) Bayraktar TB2, gerek yurt içinde gerekse yurt haricinde meydana gelen operasyonlarda düşmana ağır kayıplar verdirdi.

Operasyonlardaki etkinliğiyle adından söz ettiren Bayraktar TB2, son olarak 300 bin uçuş saatini başarıyla tamamladı.

AB’DEN İHA HAMLESİ

İnsansız araçların gittikçe yaygınlaşmaya başladığı bir dönemde Avrupa Birliği (AB), sivil ve askeri insansız hava aracı kapasitesini geliştirmek için kolları sıvadı.

AB Komisyonu, Avrupa’nın tehlikeli sonuç alanlarda teknolojik ilerlemesi ve endüstri alt yapısının güçlendirilmesi için hazırladığı “Sivil, Savunma ve Uzay Endüstrileri Arasındaki Sinerji Eylem Planı” başlıklı çalışmasını yayınladı.

İNOVASYON YAPILACAK ALANLAR

Buna bakılırsa; AB müdafa, uzay, bulut, işlemci ve suni zeka benzer biçimde kilit alanlarda inovasyona odaklanacak.

Söz mevzusu alanlarda yatırımların etkinliğini ve verimliliğini çoğaltmak için araştırma programları içinde uyum ve eşgüdüm sağlanacak.

Avrupa Birliği nden insansız hava aracı hamlesi #1

AB FONLARIYLA DESTEK

Ekonomik ve teknolojik yarar sağlayacak müdafa ve uzay alanındaki emekler AB fonları ile desteklenecek.

Sivil sanayi araştırmalarının müdafa projelerine katkı sağlaması hedeflenecek.

Eleştiri teknolojilerin sistemli gelişimi için gelecekte gerekseme duyulabilecek gereksinimler belirlenecek.

Avrupa Birliği nden insansız hava aracı hamlesi #2

İHA YETENEKLERİ GELİŞTİRİLECEK

AB stratejik gereksinimlerinde dışa bağımlılığı azaltmak, sınır ötesi iş birliğini teşvik etmek, standardizasyon sağlamak ve yeni kıymet zincirleri ortaya koymak suretiyle ana projeler başlatılacak.

Avrupa’nın sivil ve askeri açıdan insansız hava aracı kabiliyetlerini geliştirmek için gerekenler belirlenecek.

Bu çerçevede, AB insansız hava aracı teknolojileri projesi yürürlüğe konacak. İnsansız hava aracı alanındaki araştırmalar ve iş birliktelikleri AB fonları ile desteklenecek.

Avrupa Birliği nden insansız hava aracı hamlesi #3

UZAY TABANLI KÜRESEL GÜVENLİ İLETİŞİM SİSTEMİ PROJESİ

Avrupa’daki endüstri ve müdafa şirketleri içinde insansız hava aracı kapasitesini güçlendirecek iş birliktelikleri kurulacak.

Böylece, insansız hava aracı alanında rekabetçi ve bağımsız olunacak.

Ek olarak, uydular kullanılarak yüksek hızda bağlantı sağlayacak AB uzay tabanlı küresel güvenli kontakt sistemi projesi hayata geçirilecek.

AB uzay trafik yönetim sistemi projesi ile de uydular ve yörüngedeki atıklara ilişkin kurallar geliştirilecek.

Bayraktar TB2 SİHA, 300 bin saat uçuşu geride bıraktı ViDEO


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Yeniden açılmanın heyecanını yaşayan iş yerleri geceden hazırlık yaptı


class=”cf”>

Fatih’te bir kebap salonunun çalışanları geceden masa ve sandalyelerini dezenfekte edip temizleyerek hazırlıklarını tamamladı.

“MUTLUYUZ, MÜŞTERİLERİMİZİ ÖZLEDİK”

Fatih’te bulunan bir kebap salonu yetkilisi Ahmet Gök, “Sayın Cumhurbaşkanımızın kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamaya göre, yüzde elli kapasiteyle sayın müşterilerimize hizmet vermek için gerekli hazırlıkları hijyen kurallarına uygulayarak hazırlığımıza başladık, bismillah diyerek. Sabah işimize bakacağız, sevgili müşterilerimizi bekliyoruz. İçleri rahat bir şekilde gelip yiyebilirler. Hijyen kurallarına uyarak hizmetimize devam etmekteyiz. Yaklaşık 4 aydır beklediğimiz bir karardı, mutluyuz yani. İşimizi de özledik, müşterilerimizi de özledik. Sabah 07.00 ile akşam 19.00 arası bekliyoruz müşterilerimizi. Akşam 19.00’dan sonra ise paket ya da gel al şeklinde devam edeceğiz” dedi.


Okumaya devam et.

Gündem

‘İstihdam düşerken büyüme nasıl oldu?’Türkiye’nin saygı duyulan internasyonal iktisatçılarından Prof. Dr. Korkut Boratav, 4. çeyrekteki yüzde 5.9, senenin tümündeki yüzde 1.8’lik büyümeyi değerlendirerek bilhassa istihdamdaki düşüşü hatırlattı. “İstihdamın bütün sektörlerde bu derecede düştüğü bir dönemde pozitif büyüme, Türkiye ekonomisinde verimlilik artışında dünya rekoru oluşturuyor. Bu tür bir bulgunun istatistikler açısından sorgulanması gerekiyor” diyen Boratav, şu şekilde devam etti: 

“Hem tüm sektörlerde hem ekonominin tümünde 2020’deki istihdam düşüşü dikkate alınırsa, pozitif büyüme emek verimi açısından bir dünya rekoru kırmıştır. Bu tür bir bulgunun istatistiklerin güvenilirliği ve ekonomi açısından ayrıntılı olarak sorgulanması gerekir.” İstihdam düşerken, ekonominin bu şekilde bir dinamizm içermesinin beklenemeyeceğine işaret eden Boratav, şunları söylemiş oldu: “Bu bir çelişkidir. İstihdam düşerken nasıl artış oldu? Bunu sağlayan nedir? Arka plan nedir? Ne türden bir teknolojik değişme olmuştur? Bir sıçrama mı olmuştur da üretim bu derece dramatik bir biçimde değişmiştir? Şüphe var. İstatistiklerin güvenilirliğini ciddi olarak şüpheye sürüklüyor. Tüm bunların ayrıntılı olarak değerlendirilmesi gerekiyor.”


Okumaya devam et.

Gündem

Madde madde kademeli normalleşme dönemi


Beştepe’de 3,5 saat devam eden Kabine toplantısının arkasından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin yeni normalleşme planını deklare etti. Bu kapsamda risksiz illerde hafta sonu kısıtlaması yok. İşte madde madde kademeli normalleşme periyodu…

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin illere nazaran risk değerlendirme haritasını deklare etti. Haritada; düşük riskli (mavi), orta riskli (sarı), yüksek riskli (turuncu) ve devasa yükseklikte riskli (kırmızı) olarak kategoriler belirlendi.

Covid-19 risk değerlendirme haritasına nazaran, İstanbul ve İzmir yüksek riskli (turuncu), Ankara orta riskli (sarı) kategoride yer aldı.

Uşak, Şanlıurfa, Diyarbakır, Bingöl, Muş, Bitlis, Batman, Mardin, Siirt, Şırnak, Hakkari, Van, Ağrı ve Iğdır Covid-19’da düşük riskli (mavi) iller oldu.

Edirne, Balıkesir, Sakarya, Burdur, Konya, Aksaray, Sinop, Samsun, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Osmaniye ve Adıyaman, devasa yükseklikte riskli (kırmızı) grupta yer aldı.

Corona virüs salgınıyla savaşım ‘yerinde karar’ olarak adlandırılan kademeli normalleşme periyodu başlıyor.

Yerinde karar döneminde alınacak kararlar, olay sayıları, aşı meydana getirilen şahıs sayısı ve hastanelerin doluluk oranlarına nazaran illere özgü normalleşme adımları atılacak.

Bugün 15.00’te Beştepe gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısının arkasından kameraların karşısına geçen Erdoğan, kademeli normalleşme için alınan önlemleri deklare etti.

İşte Türkiye’nin salgınla mücadelede almış olduğu 1 Mart normalleşme kararları:

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI: Hafta sonu sokağa çıkma yasağı, düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken, yüksek ve devasa yükseklikte riskli illerde bir süre daha Pazar günü devam edecek. Ülke genelinde devam eden akşam 21.00 ile sabah 05.00 arasındaki sokağa çıkma sınırlaması ise sürecek.

YÜZ YÜZE EĞİTİM: Okullar, Türkiye genelindeki tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8’inci ve 12’nci sınıflarda eğitim öğretime açılacak. Düşük ve orta riskli illerde, ilaveten ortaokullar ve liseler dahil öteki kademelerde de eğitim öğretime başlanacak. Yüksek ve devasa yükseklikte riskli illerde ise genel uygulamanın haricinde, bir tek liselerdeki karşı karşıya sınavlar yapılacak.

RESTORAN VE KAFELER: Restoran, lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi şeklinde bölgeler, devasa yükseklikte riskli iller haricinde, Türkiye genelinde faaliyetlerini sabah 07.00 ile akşam 19.00 saatleri içinde, yüzde 50 kapasiteyle sürdürebilecekler. Halı saha, yüzme havuzu ve benzeri tesisler, düşük ve orta riskli illerimizde, sabah 9 ile akşam 19 içinde etkinlik gösterebilecek. Kamunun emek harcama saatleri tüm Türkiye’de normale döndürülecek, gereksinim halinde Valilikler değişik düzenlemeler yapabilecek.

Sokağa çıkma saatleri sınırı olan olan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı grubundaki vatandaşlarımızla ilgili düzenleme, düşük ve orta riskli illerimizde kaldırılırken, yüksek ve devasa yükseklikte riskli sınıftaki illerde ise sokağa çıkma süresi artırılacak.

DÜĞÜN VE NİKAHLAR: Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler, düşük ve orta riskli illerimizde 100 kişiyi, yüksek ve oldukca riskli bölgelerde 50 kişiyi geçmemek ve 1 saati aşmamak kaydıyla yapılabilecek. Sivil cemiyet örgütleri, meslek odaları, kooperatifler ve benzeri kuruluşların genel kurulları; düşük, orta ve yüksek riskli illerde, iştirakı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılabilecek. Öteki hususlardaki uygulamaların iyi mi olacağı, daha ilkin ifade ettiğim şeklinde, Valiliklerimizin başkanlığındaki İl Hıfzıssıhha Kurullarımız tarafınca belirlenecek. NTV


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler