Connect with us

Gündem

Anadolu Efes, Dzanan Musa’yı kadrosuna kattıAnadolu Efes Spor Kulübü, Bosna Hersekli oyuncu Dzanan Musa’yı ekibine kattığını deklare etti.
NBA kariyeri olan şutör gard ve kısa forvet pozisyonlarında vazife icra eden Musa, kendisini 2,5 yıllığına Anadolu Efes’e bağlayan sözleşmeye imza attı.
Anadolu Efes’in toplumsal medya hesabından meydana getirilen açıklamada, 21 yaşındaki Bosna Hersekli oyuncu için “Hoş geldin” mesajı paylaşıldı.


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Suriye'nin kuzeyinde bombalı saldırıSuriye’nin kuzeyindeki Azez kazasının Sicco köyünde bomba yüklü araçla düzenlenen terör saldırısında ilk belirlemelere nazaran bir sivil öldü, altı sivil yaralandı.


Okumaya devam et.

Gündem

10 Ekim Anıtı yarışmasını kazanan proje belli olduİzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 10 Ekim Ankara Gar katliamı ve bu katliamda yaşamını kaybedenlerin anısına açmış olduğu “10 Ekim Anıtı ve Anma Yeri” proje yarışması sonuçlandı. 32 projenin başvurduğu yarışmada peyzaj mimarı Sezgin Karaman, mimar Baha Yurttaş ve Faruk Makuloğlu’ndan oluşan ekibin hazırladığı proje birinci oldu.

103 ÇELİK ANIT OLACAK

Üç aşamalı bir değerlendirme sonucunda birinci seçilen proje, 10 Ekim’in unutulmamasını, yaşamını yitirmiş ya da hayatta kalan bireylerin anısını onurlandırmayı, bir anımsama, anımsatma ve anma mekânının kente kazandırılmasını amaçlıyor. Alsancak’ta Mustafa Kemal Atatürk Caddesi ile Liman Caddesi’nin kesiştiği yerde bulunan Asteğmen Besim Bey Parkı’nda uygulanacak proje, alanın emek, demokrasi ve barışa adanarak yurttaşların bir araya geleceği bir kamusal mekân olarak tekrardan üretimini hedefliyor.

1 santimetre genişliğinde 103 çelik siluetin yer almış olduğu proje, 10 Ekim katliamında yaşamını kaybeden 103 insanı merkezine alıyor. 103 kişinin geldikleri bölgeler ve yaşlarına bakılırsa ayrılmış olduğu projede, yaş arttıkça anıtların boyu uzuyor. Değişik boylardaki anıtların yaşamını kaybedenlerin geldiği bölgelere bakılırsa bir araya getirilmiş olduğu projede sonunda bir çember oluşuyor. Yitip gidenlerin dünyasını simgeleyen çember bir yaşam çemberi olarak ele alınıyor. 103 çelik anıt her biri kendine hususi 103 ray üstünde ziyaretçiler tarafınca itilerek harekete geçiyor. Eylemin tek bir anında, katliamın gerçekleştiği saat olan 10.04’te ise çelik anıtlar birleşip yanan bir alev silueti oluşturuyor. 103 ışık huzmesi zeminde ışık olarak aşama kaydediyor ve bu ışıklar 10 Ekim’de ortadaki büyük ışığı etken hale getiriyor. Bu fiil, her 10 Ekim’de yine ediliyor.

Kazananların katılımıyla çevrim içi kolokyum ve temsili ödül töreni  18 Ocak saat 18.30’da yapılacak. Kolokyum detayları ve online sergi için www.izmirworkshop.org adresi ziyaret edilebilir.

ADALET ÇAĞRISI HATIRLATILACAK

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 10 Ekim 2019’da katliamda yaşamını kaybedenleri anmak için bir yapıt ve anma alanı oluşturulacağını açıklamıştı. Bunun üstüne bir yarışma açılarak yaşamdan ve dayanışmadan söz eden, 10 Ekim kayıplarını anacak ve hakkaniyet çağrısını hatırlatacak bir Anıt ve Anma Yeri projesi açılmıştı.

10 EKİM KATLİAMI

Türkiye, 10 Ekim 2015 saat 10.04’te tarihinin en kanlı terör eylemiyle sarsıldı. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve pek oldukça sivil cemiyet örgütü tarafınca düzenlenen “Emek, Barış ve Demokrasi” mitingi için Ankara Garı önünde toplanarak yürüyüş alanına ilerleyen gruplara Tren Garı kavşağında üç saniye arayla IŞİD terör örgütü tarafınca iki canlı bomba saldırısı düzenlendi. Bu katliamda en küçüğü 8 yaşlarında 103 şahıs yaşamını yitirdi, 450’den fazla şahıs yaralandı ve 30 şahıs de engelli kaldı. Dava sonucunda 9 sanığa 101’er kez ağırlaştırılmış müebbet, 9 sanığa da teşkilat üyeliğinden hapis cezası verildi. 10 Ekim bugün harbe karşı barışı ve kardeşliği, hukuksuzluğa karşı demokrasi ve özgürlükleri savunmayı, toplumsal vicdanı ve hakkaniyet çağrısını simgeliyor.


Okumaya devam et.

Gündem

Kayseri’de raylar üzerinde erkek cesedi bulundu


İncesu Saraycık mahallesinde yaşayan bir şahıs, sabah saatlerinde işe giderken tren rayları üstünde parçalanmış adam cesedi görerek, jandarmaya ihbarda bulunmuş oldu. Vaka yerine gelen jandarma ekiplerinin yapmış olduğu incelemede, tren çarpması sonucu öldüğü tahmin edilen kişinin aynı mahallede yaşayan Osman Uluağaç olduğu belirlendi. Cenaze, incelemenin arkasından İncesu Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Jandarma vakayla ilgili soruşturma başlattı.

Kayseride raylar üzerinde erkek cesedi bulundu


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler