Connect with us

Gündem

Almanya’dan 2020’de çatışma ülkelerine milyarlık silah ihracatı


Alman hükümeti 2020 senesinde aralarında Yemen ve Libya şeklinde çatışmaların olduğu ülkelere ya da bu çatışmalara taraf olan ülkelere bir milyar eurodan fazla tabanca ihracatına onay verdi.

Federal Iktisat Bakanlığı Yeşiller partili Omid Nouripour’un verdiği sual önergesine yanıtında Almanya’nın 2020 yılındaki tabanca ihracatına dair detayları paylaştı. Buna bakılırsa Alman hükümeti geçen bir tek çatışmaların olduğu ya da çatışmalara taraf olan ülkelere bir milyar euroyu aşkın tutarda tabanca ihracatını onayladı. Mısır’a 17 Aralık 2020 geçmişine dek 752 milyon euro tutarında tabanca ve askeri teçhizat satışına izin verdi. Katar’a onay verilen müdafa sanayı ürünlerinin tutarı 305 milyon 100 bin, Birleşik Arap Emirlikleri‘ne 51 milyon 300 bin, Kuveyt’e 23 milyon 400 bin ve Türkiye’ye 22 milyon 900 bin euro tutarında. Bu ülkeleri bir milyon 700 bin euro ile Ürdün ve bir milyon 500 bin euro ile Bahreyn takip ediyor.

Bu ülkelerin bazılarında hali hazırda çatışmalar sürerken bazıları ise çatışmalara taraf ülkeler. Mesela Yemen’de Suudi Arabistan’ın öncülük etmiş olduğu koalisyon İran’ın destek verdiği Husi milislerin desteklediği hükümete karşı savaşıyor. Bu koalisyona Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Kuveyt, Ürdün ve Bahreyn de dahil. Sadece çatışmaların ön saflarında Suudi Arabistan yer ediniyor.

Türkiye ve Katar da listede

Katar ve Türkiye ile Libya’daki çatışmalarda oynadıkları rol sebebiyle sık sık eleştiriliyor. Katar ve Türkiye internasyonal alanda tanınan Trablus’taki Fayiz Es-Serrac hükümetine destek veriyor. Sarrac’a karşı savaşım eden General Halife Hafter’e ise Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır destek veriyor.

Libya’da şu an ateşkes devam etse de ülkedeki çatışmalara kalıcı bir çözüm bulanabilmiş değil. Almanya Libya eski lideri Muammer Kaddafi’nin 2011 senesinde devrilmesinden bu yana çatışmaların son bulması için arabulucuk ediyor. Berlin’de bir yıl ilkin bu amaçla Libya konferansı düzenlenmişti. BM bu konferansta alınan, Libya’ya tabanca sevkiyatının durdurulması kararının uygulanmadığını çoğunlukla dile getiriyor. BM’nin verdiği bilgilere bakılırsa Libya’ya tabanca sevkiyatı meydana getiren ülkeler içinde Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri de bulunuyor. BM çatışan taraflara yapmış olduğu tabanca sevkiyatı meydana getiren bu ülkelerin BM ambargosunu ihlal etmiş olduğu uyarısını yapıyor.

Alman hükümetine tabanca ihracatı mevzusunda sual önergesi veren Yeşiller milletvekili ve partinin dış siyaset uzmanı Omid Nouripour, Yemen ve Libya’dak çatışmalara taraf olan ülkelere tabanca ihracatını eleştirdi. Nouripour, Alman hükümetinin Libya’ya tabanca ambargosunu ihlâl eden ülkelere tabanca ihracatına izin verdiği uyarısında bulunarak, “Alman hükümetinin sözleri ve icraatları arasındaki uçurum aydaki kraterler kadar büyük” ifadesini kullandı.

Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen’in verdiği sual önergesine bakılırsa, Almanya’nın tabanca ihracatı 2019 senesinde 8 milyar 15 bin euro ile rekora ulaşmıştı. 2020 senesinde ilk aylarda gerelime kaydedilse de 10 Aralık’a kadar toplam 5 milyar 635 bin euro tutarında tabanca ihracatına onay verildi. Deutsche Welle Türkçe


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Son dakika haberler: Arnavutköy’de hafriyat kamyonu devrildi


class=”cf”>

Kaza, Arnavutköy Hicret Mahallesi’nde meydana geldi. Hafriyat kamyonu, inşaat alanına hafriyat dökerken park halinde bulunan otomobilin üstüne devrildi. Hafriyat kamyonu sürücüsü kazayı yara almadan atlatırken otomobil hasar görmüş oldu. Devrilen kamyon vinçler yardımıyla kaldırıldı.

Arnavutköyde hafriyat kamyonu devrildi


Okumaya devam et.

Gündem

KKTC’de kısmi sokağa çıkma yasağı 8 Mart’a kadar uzatıldıŞimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersan Saner, korona virüs salgınına ilişkin yeni Bakanlar Kurulu kararlarını deklare etti. Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu yeni kararlar doğrultusunda KKTC’de bu ayın ilk haftasından bu yana devam eden kısmi sokağa çıkma yasağı bir kez daha uzatıldı. Başbakan Saner tarafınca meydana getirilen açıklamada, daha ilkin ülke genelinde 1 Mart’a kadar yürürlükte kalacağı açıklanan kısmi sokağa çıkma yasağının 8 Mart’a kadar uzatıldığı kaydedildi. Yeni karara gore, 1-8 Mart saat 21:00’den sabah saat 05:00’e kadar sokağa çıkma yasağı devam edecek.

Üst Kurul’un yapmış olduğu tavsiye çerçevesinde, hafta içi bar, kafe, restoran şeklinde iş bölgeleri haricindeki tüm işletmeler hizmet verebilecek. Cumartesi günü ise market, fırın, kasap ve restoranlar akşam saat 20.00’ye kadar paket servisle hizmet verebilecekken, öteki işletmeler etkinlik gösteremeyecek.

Lefkoşa ve Girne’den öteki ilçelere geçişler, ilçe denetim kurullarına bağlı olurken, Girne ve Lefkoşa içinde denetim yapılmayacak. Kuaför, berber ve güzellik salonları, 3 Mart evveliyatına kadar PCR testlerini tamamlamak kaydıyla, randevulu olarak, Sıhhat Bakanlığı’nın belirleyeceği esaslar çerçevesinde işe başlayabilecek.

KKTC’DE SON 24 SAATTE 27 YENİ VAKA

KKTC Sıhhat Bakanı Ünal Üstel, ülkede son 24 saatte 5 bin 92 kontrol yapıldığını ve 16’sı mahalli olmak suretiyle 27 yeni korona virüs vakası tespit edildiğini duyurdu. Üstel, toplam olay sayısının 3 bin 383’e yükseldiğini ve 381 kişinin tedavisinin devam ettiğini aktardı. Yoğun bakımda 2 şahıs bulunduğunu belirten Üstel, 23 kişinin ise taburcu edildiğini deklare etti.


Okumaya devam et.

Gündem

TIR’ın zulasından uyuşturucu çıktı! – Son Dakika Haberler


class=”cf”>

Akşehir İlçe Güvenlik Müdürlüğüne gelen bir suç duyurusu değerlendiren Narkotik Suçlarla Savaşım ekipleri Konya-Afyonkarahisar yolundaki uygulama noktasında bir TIR’ı durdurdu. Narkotik köpeği ile meydana getirilen aramalarda, TIR’ın değişik yerlerine zulalanmış 56 tane uyuşturucu tablet, 23 gram esrar, ile 1 gram metamfetamin ele geçirildi.

Gözaltına alınan TIR sürücüsü Ceylani D. (38) ifadesi alındıktan çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler