Connect with us

Gündem

Almanya’da koronavirüs olay sayısında üstün dereceli artış


Dünya genelinde korona olay sayılarındaki artış sebebiyle önlemler sertleştiriliyor. 10 Ocak’a kadar tam kapanma sonucu alan Almanya’da korona olay sayısında üstün dereceli artış kaydedildi. Robert Koch Enstitüsü, son 24 saatte 33 bin 777 koronavirüs vakasının tespit edildiğini duyurdu. Son olay sayısı salgının başlangıcından bu yana tespit edilen en yüksek korona virüs olay sayı olarak kayıtlara geçti. Son 24 saatte 813 kişinin yeni tip korona virüs (Covid-19) bağlantılı olarak yaşamını kaybetmiş olduğu açıklandı.

Robert Koch Enstitüsü, Almanya’da son 24 saatte 33 bin 777 yeni koronavirüs vakasının tespit edildiğini, salgının başlangıcından bu yana tespit edilen en yüksek sayı olarak kayıtlara geçti. Ülkede toplam olay sayısının 1 milyon 439 bin 938’e yükseldiğini deklare etti. Açıklamaya bakılırsa, koronavirüs sebebiyle toplam yaşamını kaybedenlerin sayısı 24 bin 938’ye terfi etti. Salgının başlangıcından bu yana 1milyon 69 bin 400 kişinin iyileştiği kaydedildi.

Almanya’da koronavirüs taşıyan etken olay sayısının 345 bin 600 şahıs olduğu açıklandı.


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

MediaMarkt İcra Kurulu Başkanı Gökyıldırım, AVM tasarısına ‘uzmanlık’ gözünden baktıBu kapsamda hazırlıkları ve tartışmaları süren perakende yasa tasarısıyla ilgili görüşünü açıklayan Gökyıldırım, “Herkes uzman olduğu işi yapsın diye düşünüyoruz. Örneğin gıda satan elektronik satmasın. Böylece verdiğimiz hizmetin daha doğru olmasını sağlarız” dedi.

Tüketici elektroniği pazarının geçen yıl yüzde 31 büyüyerek 80 milyar liraya ulaştığını da kaydeden Gökyıldırım, bunda fiyattan daha çok adet bazındaki artışların öne çıktığını ifade etti. Gökyıldırım şöyle devam etti:

‘ÇOKLU KANAL’ ÖNDE

“Örneğin adetler; IT’de iki kat, beyaz eşya ve televizyonda yüzde 35 arttı. Bu oranda büyüme bu yıl da sürüyor. Evden çalışma yenileme ihtiyacını büyütüyor.” Salgının tüketici davranışlarına tesiri hakkında da informasyon veren Gökyıldırım, müşterilerinin 4’te 3’ünün “çoklu kanal”la alışveriş yapar hale geldiğini söylemiş oldu. Kategori bazında ise mikser, tost makinesi, saç şekillendirici şeklinde aletlerde artış oldu. 

Ek olarak şirketiyle ilgili informasyon veren Gökyıldırım, bu yıl 100 milyon TL’lik yatırımla 4 yeni şehre girip 10 mağaza daha açarak 31 ilde 90 mağaza ve mediamarkt.com.tr ile hizmet vermek istediklerini duyurdu. 


Okumaya devam et.

Gündem

Dışişleri’nden Yunanistan’da bulunan Osmanlı Mezarlığıyla ilgili açıklama


Dışişleri Bakanlığı, Halkidiki kentine bağlı Gargara (Simandra) köyünde bir inşaat kazısında ortaya çıkan Osmanlı döneminden kalma mezarlık hakkında izahat yapmış oldu.

Açıklamada, söz mevzusu köyün okul bahçesinde meydana getirilen bir spor salonunun inşaatı esnasında Osmanlı döneminden kalma bir Müslüman mezarlığına rastlandığı yönünde basında çıkan haberler üstüne Türkiye’nin Selanik Başkonsolosluğunca, anılan köyün ziyaret edilmiş olduğu ve mahalli Yunan makamları nezdinde derhal girişimde bulunularak data talep edilmiş olduğu ifade edildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu girişimlerimiz neticesinde, söz konusu inşaat alanında ecdadımıza ait 201 mezarın bulunduğu, ancak ülkemize bilgi verilmeden naaşların yerel makamlarca Halkidiki ve Aynaroz Eski Eserler Dairesinin deposunda muhafaza altına alındığı öğrenilmiştir. Bu bilgilerin temini üzerine Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi bugün Bakanlığımıza çağrılarak ve Atina’da Büyükelçimizce Yunan Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişimde bulunulmuştur. Bu girişimlerde mezarlar hakkında ülkemize daha önceden bilgi verilmemiş olmasına ilişkin izahat istenmiş, inşaat çalışmalarının derhal durdurulması, muhafaza altında tutulan naaşların dini inançlarımıza uygun şekilde ve bir törenle bulundukları yöreye defnedilmesi ve defin alanının Müslüman mezarlığı olduğunun gösterilmesi talep edilmiştir.”


Okumaya devam et.

Gündem

YARIN, günlerden Cumhuriyet Kitap!


Sayı 1619! Cumhuriyet Kitap Mecmua’nin YARIN yayımlanacak 1619’uncu sayısının kapağında, yeni romanı Empedokles’in Dostları’nı konuştuğumuz Amin Maalouf yer ediniyor.

Atlas Okyanusu kıyısındaki ufak Antioche Adası merkezli yeni romanını; insanlığın, yaşamı kolaylaştıran teknolojik gelişmelerin artık sonu getirmek suretiyle olduğu bir eşikte kurtarıcılarıyla tanışması üstüne geliştiriyor Maalouf.

İleri bir teknoloji, tıp bilgisi ve yüzen hastaneleriyle beraber, karmaşaya son vermek suretiyle çıkagelen bir grup gizemli insan üstünden, hiçbir şeyin artık eskisi şeklinde olmayacağı pek yakın bir geleceği kurguluyor.

Amin Maalouf ile ‘Empedokles’in Dostları’nı, yeni çağı, yükseldiğine inanılmış olduğu yeni devrimi, mümkün olduğuna inanılmış olduğu “yeni dünya”yı ve değişen dengeleri konuştuk. Gamze Akdemir’in söyleşisi…

– Üçüncü sayfamızda bu hafta; Francis Bacon’ın ‘Antik Bilgelik’ini incelemiş olduğu yazısıyla Hikmet Temel Akarsu yer ediniyor.

Nedim Gürsel; yazın ve düşün dünyası, kişiliği, kendisindeki derin izleri, dostluğu üstünden kısa süre ilkin yitirdiğimiz, roman, öykü, anlatı ve tecrübe etme türündeki usta yapıtlarıyla 50 kuşağının, Çağdaş Türk Edebiyatının ustalarından Demir Özlü’yü yazıyor.

Uygar Bayraktar; ‘Muammer Sun, Cumhuriyettir!’ başlıklı yazısında kısa sürede yitirdiğimiz Muammer Sun’u ve kızı Sinemis Adige Sun’un yazıya döktüğü yaşam öyküsü ‘Karnında Güneş Olan Adam’ı yazıyor.

Fuat Sevimay; Mehmet Fırat Pürselim’in mavisi ve beyazı, bulutu ve sonsuzluğu, kuşları ve kanatları, kışları ve baharıyla göğü sunmuş olduğu öyküleri ‘Sakarmeke’yi inceliyor.

Sevinç Doster; yürekli Cumhuriyet aydını, eğitimci Nuri Gökçek’in kitabı, Öğretmenim Sen Asla Boyun Eğmedin’i inceliyor.

Mehmet Güvenilir Arıcı; Haluk Uygur ile fotoğraf makinesinin tarihini değil, bir düşünme sisteminin öyküsünü, sanatın öteki alanlarında da etkileşim yaratacak birçok düşünme faaliyetinin öyküsüyle beraber anlattığı Fotografik Düşünme Zamanı’ni konuşuyor.

Deniz Burak Bayrak; Isabel Allende’nin ilk bakışta klasik bir aşk romanı şeklinde görünse de esrarengiz kurgusu ve yazarın sarsıcı sözcükleriyle aslen politikanın insanlara yaşattığı acının anlatıldığı, bıçak şeklinde keskin yapıtı ‘Aşktan ve Gölgeden’i merceğe alıyor.

Y. Bekir Yurdakul; Aşkın Güngör’ün, okurun merakını ince bir derenin sessizliğiyle arttıran ‘Beş Benzemez-Dinozorlar Şehri’ni yazıyor.

Emek Yurdakul; Eşref Karadağ’ın ‘Dedem Bir Maymun’ kitabını değerlendiriyor.

Vitrindekiler ve Mustafa Başaran’ın hazırladığı Bulmaca köşelerimizde düşün trafiği sürüyor.

İyi okumalar…

Editörden

Ihmal etmeyin her gün Cumhuriyet, her Perşembe Cumhuriyet Kitap okunması mümkün!

Kitap Mecmua, YARIN gazeteniz Cumhuriyet’le beraber…


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler