Connect with us

Gündem

Almanya’da doktorlar tam kapanmanın uzatılmasını istiyor


Susanne Johna, “Sağlık sisteminin yükünün hafifletilmesi gerekiyor ve bu sadece sosyal temasın kısıtlanması için alınan önlemlerin uzatılmasıyla mümkün olabilir. Başka şekilde durumu kontrol altına almamız mümkün değil” diye konuştu. Johna, gittikçe daha çok sıhhat çalışanı da enfekte olduğundan yoğun bakım ve enfeksiyon hastalıkları ünitelerindeki iş yükünün de giderek ağırlaştığına dikkat çekti ve bu aşırı iş yükünün sürdürülebilir olmadığını altını çizdi.

Sendika Başkanı, bu yüzden Almanya Başbakanı Merkel’in önümüzdeki salı günü eyalet başbakanları ile yapacağı görüşmeden toplumsal temas engellemelerinin uzatılması için ortak bir karar çıkmasını umduğunu belirtti. Görüşmede 10 Ocak 2021’e kadar uygulanması öngörülentam kapanmanın uzatılıp uzatılmayacağı ele alınacak.

Alman Disiplinlerarası Yoğun Bakım ve Acil Tıp Derneği (DIVI) Başkanı Uwe Janssens

“Yoğun bakımlar ancak yazın rahatlayacak”

Alman Disiplinlerarası Yoğun Bakım ve Acil Tıp Derneği (DIVI) Başkanı Uwe Janssens, “Ancak yazın yoğun bakımlarda uzun süreli bir rahatlamadan bahsedebileceğimizi düşünüyorum” açıklamasını yapmış oldu. Janssens, Rheinische Post gazetesine verdiği demeçte, “Covid-19 hastalarının sayısının yılın ilk çeyreğinde 4 bin sınırının üzerinde kalacağının kesin olduğunu” kaydetti.

Janssens, “Noel’in Covid-19’un yayılmasındaki etkisini ancak önümüzdeki haftanın sonunda hastanelerde göreceğiz. Yeni yılın etkisini ise çok daha sonra” diye konuştu.

DIVI’nin yoğun bakım üniteleriyle ilgili Almanya genelindeki veri bankasına gore cuma günü itibarıyla Almanya’da 3 bin 111’i entübe olmak suretiyle toplam 5 bin 598 hasta Covid-19 sebebiyle yoğun bakım ünitelerinde tedavi görüyor.

Söz mevzusu verilere gore Almanya genelindeki yoğun bakım ünitelerinde toplam 21 bin 639 yatak dolu. Boş yatak sayısı ise 4 bin 836. Deutsche Welle Türkçe


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kızını taciz eden kişiyi öldüren Kadir Işık’ın tahliyesine karar verildi


Vaka, 5 Haziran 2018’de İsmetpaşa Mahallesi Egemenlik Caddesi’ndeki lokantanın ikinci katında meydana geldi. Kadir Işık, kızı Z.I.’yı (26) rahatsızlık etmiş olduğu öne sürülen Tamer Çetin’e ruhsatlı tabancasıyla ateş etti. Işık hemen sonra yere düşen Çetin’e çekiçle vurdu. Çetin, ambulansla götürülmüş olduğu Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sıhhat Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde tedaviye alındı. Burada ‘yaşamsal tehlikesi yoktur’ şeklinde rapor verilen Çetin, kısa bir süre sonrasında yaşamını yitirdi.

CEZASI MÜEBBETTEN 12 YILA 1 AYA DÜŞÜRÜLDÜ

Olayın peşinden tutuklanan Kadir Işık hakkında ‘kasten adam öldürme’ suçundan müebbet hapis istemiyle Kahramanmaraş 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. 3 Ocak 2020’de görülen karar duruşmasında mahkeme heyeti, Kadir Işık’ı ilkin ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet hapis cezasına çarptırdı, peşinden da haksız tahrik indirimi ve duruşmadaki saygılı tavrından dolayı cezayı 12 yıl 1 aya indirdi.

İSTİNAF, TAHLİYESİNE KARAR VERDİ

Kadir Işık’ın avukatı Kadir Bastırmacı, karara itiraz ederek davayı istinafa taşıdı. Dosyayı inceleyen Gaziantep Bölge Adalet sarayı Mahkemesi 1’inci Ceza Dairesi, kabahat vasfının değişebileceğinden mahalli mahkemenin kararını bozup tekrardan yargılanmasına, Işık’ın da tahliyesine karar verdi.

KIZI, CEZAYA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Tamer Çetin’in rahatsızlık ve tehditlerine maruz kalan Z.I., babasına verilen cezanın peşinden tehdit mesajlarını göstererek, “Aileme ne kadar çok değer verdiğimi ve düşkün olduğumu biliyordu, beni bununla tehdit etmeye başladı. ‘Senin aileni gözünün önünde öldürürüm.’ ‘Benimle evlenmek zorundasın, evleneceksin ya da ikimizin ölümüne sebep olursun.’ ‘Düğün tarihlerimiz aynı yazmazsa ölüm tarihlerimiz mezarın başına aynı yazılır. Buna bir karar ver’ diyordu. Ben açıkçası babamın bu kadar fazla cezaya çarptırılacağını bilseydim o ölümü göze alırdım, ‘Keşke şahıs beni öldürseymiş’ diyorum bazen” diye konuşmuştu.


Okumaya devam et.

Gündem

Kahvehanede oyun oynayanlara ceza – Son Dakika Haber


class=”cf”>

İlçe Güvenlik Müdürlüğü ekipleri, Harp Mahallesi’nde kapalı olması ihtiyaç duyulan bir kahvehaneye, oyun oynandığı bilgisi üstüne baskın düzenledi. Takımlar, sigara ve nargile içerek oyun oynadığı belirlenen ve koronavirüs tedbirlerini ihlal eden 24 kişiye toplam 83 bin 236 lira ceza kesti. Kahvehane, zabıta ekipleri tarafınca mühürlendi.

 


Okumaya devam et.

Gündem

Moody’s: Avrupa’da tüketici güveni durgunABD merkezli kredi derecelendirme kuruluşu, aşıların piyasaya sürülmesinin tüketici güveninde iyileşme sağlayamadığını belirtti.


Moody’s: Avrupa’da tüketici güveni durgun

Internasyonal kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’ten, koronavirüs salgınının etkilerine dair izahat geldi.

Moody’s’ten meydana getirilen açıklamada, Avrupa’da ekonomik aktivitenin genel ortalamanın altında olduğu, yüksek gelir seviyesindeki tüketicilerin geçen yıl uygulanan ilk karantinaya benzer şekilde birikim yapmayı tercih etmiş olduğu kaydedildi.

TÜKETİCİ GÜVENİNDE İYİLEŞME SAĞLANAMADI

Açıklamada, aşıların piyasaya sürülmesinin şimdiye kadar tüketici güveninde herhangi bir iyileşme sağlayamadığı, fakat tüketici ve işletmelerin kısıtlamalara daha çok adapte olması sebebiyle perakende satışlardaki düşüşün sınırı olan seviyede kalmış olduğu açıklandı.

Moody’s: Avrupa’da tüketici güveni durgun #1

“TÜKETİCİ ALGISI ZAYIF KALACAK”

Kredi derecelendirme kuruluşunun açıklamasında değerlendirmesine yer verilen Moody’s Başkan Yardımcısı Vincent Allilaire, “Avrupa’da tüketici güveninin salgına ilişkin engellemeler gevşetilene kadar durgun seyretmeye devam etmesini bekliyoruz. Aşılar yaygın bir halde yapılırken, önümüzdeki birkaç ay süresince kısıtlamaların uzatılması muhtemelen tüketici algısının zayıf kalmasına niçin olacaktır.” ifadelerini kullandı.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler