Connect with us

Gündem

Almanya Sağlık Bakanı: Aşı tercihi mümkün değil


Almanya Sıhhat Bakanı Jens Spahn, ülkede aşı olan kişilerin çeşitli şirketlerin ürettiği aşılar içinde tercih yapamayacağını bildirdi. Sadece Berlin eyalet yönetimi insanlara bu “özgürlüğün” tanınacağını duyurdu.

Almanya’da devletin, koronavirüs salgınına karşı organize etmiş olduğu aşı kampanyasına katılanlar, ilk etapta çeşitli şirketlerin aşıları arasından tercih yapamayacak. Yaşanmış olan aşı kıtlığı nedeniye bu şekilde bir tercihin şu an mümkün olmadığını ifade eden Almanya Sıhhat Bakanı Jens Spahn, yakın gelecekte de bunun değişmeyeceğini dile getirdi.

Almanya Sürekli Aşı Komisyonu Başkanı Thomas Mertens de, şu ana dek Avrupa Birliği (AB) tarafınca ruhsat verilen ve aşı kampanyalarında kullanılan gerek BioNTech, gerekse Moderna aşılarının “etkili olma ve güvenilirlik açısından birbirlerine denk” seviyede olduklarını belirtti. Mertens, ruhsat alma süreçleri devam eden öteki aşılar hakkında herhangi bir değerlendirme yapmak için ise erken bulunduğunu belirtti.

Halihazırda Avrupa’daki aşı kampanyalarında kullanılan aşıların, Covid-19 hastalığına karşı tam anlamıyla koruyucu bir tesir sağlaması için belli aralıklarla iki kez aşı olmak gerekiyor. Bu vakit aralığı BioNTech aşısında minimum üç, Moderna aşısında ise minimum dört hafta olmak zorunda.

Thomas Mertens, birinci ve ikinci aşılamanın değişik şirketlerin ürünleri ile yapılmasının ise, aynı yöntemle etkili olan aşılar dahi olsa, “kesinlikle mümkün olmadığını” altını çizdi.

Berlin eyaleti aşı tercihi “özgürlüğünden” yana

Berlin eyalet hükümetinde sıhhat senatörü olarak yer edinen Arzu Kalaycı ise, aşı olmak isteyenlerin, değişik aşılar içinde tercih yapabilmeleri icap ettiğini beyan etti.

“Vatandaşların, hangi aşıyı olacakları konusunda karar verme özgürlüklerinin olması gerek” diyen Kalaycı, aşıların dağıtımının da kurulan aşı merkezlerinin planlamalarına nazaran yapıldığını bildirdi.

Buna nazaran şu an aşılamanın yapıldığı ilk merkezde BioNTech-Pfizer aşısının kullanıldığını belirten Kalaycı, önümüzdeki perçembe günü hizmete girmesi beklenen ikinci aşı merkezinde Moderna aşısının kullanılacağını duyurdu. Deutsche Welle Türkçe


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Taksim Meydanı’ndaki caminin yüzde 99’u tamamlandı! İşte son durum…


class=”cf”>

Bölme Meydanı’nda temeli 17 Şubat 2017’de atılan camide sona yaklaşılıyor. Mimarlar Şefik Birkiye ile Selim Dalaman imzasını taşıyan ortalama 2 bin 482 metrekare arsa ve 16 bin 220 metrekare inşaat alanına haiz camideki emekler havadan görüntülendi.

Taksim Meydanındaki caminin yüzde 99u tamamlandı İşte son durum...

Genel işçiliğinin yüzde 99’u tamamlandığı kaydedilen caminin ana kubbesindeki göbek yazısı da bitti ve etrafı boyandı. Caminin içerisinin boyanmasıyla çevresindeki peyzaj çalışmalarına da devam ediyor. Caminin ramazan ayında ibadete açılması planlanıyor.

Taksim Meydanındaki caminin yüzde 99u tamamlandı İşte son durum...


Okumaya devam et.

Gündem

Üretici ve balıkçılara, 140 milyon liralık destek ödemesi bugün başlıyorZiraat ve Orman Bakanı Pakdemirli, üreticilere ve balon balığı avcılığı yapanlara ortalama 140 milyon liralık destek ödemesinin bugün yapılacağını bildirdi.


Üretici ve balıkçılara, 140 milyon liralık destek ödemesi bugün başlıyor

Ziraat ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, üretici ve balıkçılara yapılacak destek ödemelerine ilişkin yazılı bir izahat yayınladı.

ÖDEMELER BUGÜN BAŞLIYOR

Ortalama 140 milyon liralık desteği, bugün itibarıyla üreticileri ve balıkçıların hesaplarına aktaracaklarını belirten Pakdemirli, hububat-baklagil-dane mısır desteği kapsamında 9 bin 824 üreticiye 60 milyon 719 bin 827 lira, sertifikalı tohum kullanım desteği kapsamında ise 66 bin 128 üreticiye 78 milyon 606 bin 301 lira ödeme yapılacağını açıkladı.

Üretici ve balıkçılara, 140 milyon liralık destek ödemesi bugün başlıyor #1

BALON BALIĞI AVLARINA DESTEK

Pakdemirli, şunları kaydetti:

“Yabancı istilacı türlerin başında yer alan, sucul biyolojik çeşitliliği ve balıkçıların av araçlarını tehdit eder hale gelen balon balığı avcılığını destekleme kapsamına almıştık. Bu kapsamda 8-31 Aralık 2020 tarihleri arasında balıkçılarımızın avladığı 46 bin 192 adet balon balığı için 2020 yılı desteklemeleri kapsamında 230 bin 960 lira ödeyeceğiz. Ayrıca bu alandaki desteklemenin 2021 yılında da tüm balon balığı türlerini kapsayacak şekilde genişletilmesi için çalışmalara başladık. Bu üç başlık altında üretici ve balıkçılarımıza toplamda yaklaşık 140 milyon lira destek ödemesini bugün yapacağız. Tüm çiftçilerimize ve balıkçılarımıza hayırlı olsun.”

Üretici ve balıkçılara, 140 milyon liralık destek ödemesi bugün başlıyor #2

 


Okumaya devam et.

Gündem

AB’den Venezüella’ya misilleme: “İstenmeyen kişi” ilan ettiVenezüella’nın almış olduğu kararın peşinden AB de Venezüella’nın AB Büyükelçisi Claudia Salerno Caldera’yı “istenmeyen kişi” duyuru etti.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in ofisinden meydana getirilen açıklamada, kararın Venezüella’nın AB temsilcisi için almış olduğu aynı karara karşılık olduğu ifade edildi.

Meydana getirilen açıklamada, “AB, bu hareketi tamamen haksız ve AB’nin üçüncü ülkelerle ilişkilerini geliştirme ve ortaklıklar kurma hedefine aykırı bulunduğunu” denildi.   

72 SAAT SÜRE VERİLMİŞTİ

Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza düzenlediği basın toplantısında, “Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun kararıyla, Venezuela’daki AB Heyeti Başkanı olan Isabel Brilhante’ye, Viyana Sözleşmesi’ne uygun olarak kendisini ‘istenmeyen şahıs’ duyuru eden beyannameyi teslim ettik. Venezuela topraklarını terk etmesi için kendisine 72 saat süre verildi” ifadesini kullanmıştı.

Kaynak: Sputnik/İHA


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler