Connect with us

Gündem

AKP’li isimden yine skandal paylaşım: İYİ Partili vekile hakaret


AKP’li Mehmet Ardıç, toplumsal medyada hakaretlerine her geçen gün bir yenisini ekliyor.

ÖNCE İBB’YE HAKARET

Kültür Bakanlığı kontrolündeki Galata Kulesini İBB’de zanneden Ardıç, “Bu işte bi i..nelik var gibi, mesaj kime ibb?” diyerek, hakaretler yağdırmıştı.

Galata Kulesi’nin İBB’de olmadığını öğrenen Ardıç, bu paylaşımı silmek mecburiyetinde bırakılmıştı.

 BAŞÖRTÜLÜ KADINA HAKARET

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Boğaziçi Üniversitesi’ne Melih Bulu’yu rektör olarak ataması sonrasında kampüsteki protesto gösterilerine başörtülü olarak katılan Buse Büyükkeskin’i hedef gösteren Mehmet Ardıç, “Ajans yine bir vitrin mankeni bulmuş” sözleri ile hakaret etmişti. 

Ardıç’ın bu hakaretlerine cevap veren genç hanım ise “Vitrin mankeni değil sizin gibi zihniyetlere karşı okulumu savunan bir Boğaziçiliyim. Mahkemede görüşürüz” diye cevap vermişti. 

ŞİMDİ DE VEKİLE HAKARET

Mehmet Ardıç, şimdi de İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan’ı hedef aldı. Türkkan’ın “Askıda aşı var mı?” ifadesine cevap veren Ardıç, “Baytara sor Lütfücüm” diyerek hakaretlerine bir yenisini ekledi.


Gündem

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde çalışan Türk mühendisler konuştu


Türkiye’nin ilk nükleer santrali olacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) Mersin’de yapımı devam ediyor.

Akkuyu NGS’de görevli Türk mühendisler, nükleer enerji alanında ülkelerine hizmet edecek projenin yapımında vazife almanın mutluluğunu yaşıyor.

Nükleer santralde vazife icra eden genç Türk mühendisler, çalışmalarını söyledi.

“5,5 YIL LİSANS VE YÜKSEK LİSANS EĞİTİMİ ALDIK”

Nükleer Güvenlik Birimi Fizyolojik Hesaplamalar Başuzmanı Abdullah Safa Duman, gazetede görmüş olduğu haber üstüne Akkuyu NGS’ye başvurduğunu söylemiş oldu.

Müracaat sonrasında sıkıntılı bir eğitim sürecinden geçtiğini aktaran Duman, “Eğitim süreci öncesi de zorluydu. 2011’de 9 bin aday arasından belirli yazılı ve sözlü sınavlar sonrasında 50 kişi seçildi. Daha sonra Rusya’da bir yıl hazırlık eğitimi aldık. Ardından 5,5 yıl lisans ve yüksek lisans eğitimi aldık.” diye konuştu.

Duman, eğitim sürecinde nükleer yakıtlar alanıyla ilgilendiğini ve şu anda da santralde bu bölümde çalıştığını söyledi.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali nde çalışan Türk mühendisler konuştu #1

“ÜLKEMİZİN NÜKLEER RÜYASINI GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

Nükleer enerji alanında Türkiye’ye katkı sağlamak için çalışmalarını sürdürdüğünü vurgulayan Duman, şöyleki devam etti:

“Bu projenin, hem ülkenin nükleer amacına ulaşabilmesi hem de teknolojik alanların geliştirilmesine mühim katkısı oldu. Kendi alanımda daha da ustalaşmış olup ülkemizi dünya genelinde temsil etmek isterim. Akkuyu NGS’de de çalışmak bizim için mühim. Ülkemizin nükleer rüyasını gerçekleştiriyor olmak tanım edilemez bir gurur.

İlk ünitemizin 2023’te tamamlanması planlanıyor, ikimiz de o zamanki çalışmaya yönelik kendi altyapımızı hazırlıyoruz. Lüzumlu ekipmanları sipariş ediyoruz, kontrollerini gerçekleştiriyoruz. Kullandığımız programları geliştirmeye çalışıyoruz.”

Akkuyu Nükleer Güç Santrali nde çalışan Türk mühendisler konuştu #2

“AKKUYU NGS’DE ÇALIŞMAK GURUR VERİCİ”

Nükleer Araç-gereç Muhasebe ve Denetim Başuzmanı Ebru Adıgüzel de bu alanda eğitim aldığını, ortalama bir yılda ileri derecede Rusça öğrendiğini dile getirdi.

Adıgüzel, nükleer enerjinin sürdürülebilirliği ve kesintisizliği açısından tüm dünyada lüzumlu en temiz enerji deposu bulunduğunu anlatarak şunları kaydetti:

“Öteki yenilenebilir enerji kaynaklarıyla karşılaştırıldığında, minik bir alanda oldukça yüksek derecede enerji elde edebilirsiniz. Evler, hastaneler ve altyapılar daima kesintisiz enerjiye gerekseme duyar. Bunu da en iyi sağlayacak nükleer enerjidir. Şu an buradaki ilk beton atımını hatırlıyorum. Büyük coşku duymuştuk. Akkuyu NGS’de çalışmak gurur verici. Halkımız da büyük coşku içinde. Onları doğru bilgilendirdiğimiz için şu an korkusuzlar, oldukca istekliler.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali nde çalışan Türk mühendisler konuştu #3

“İLK HEDEFİM NÜKLEER ENERJİDE ÜLKEMİN GELİŞMESİ İÇİN ÇALIŞMALAR YAPMAK”

İnsanları doğru kaynaklardan doğru bilgiler vererek bilinçlendireceğimize inanıyorum. Çalıştığım departmanda kariyer basamaklarını atladıktan sonrasında Türkiye’de bilgilerimi, tecrübelerimi herhangi bir üniversitede nükleer alanını öğrencilere aktarmak isterim. İlk hedefim bu alanda ülkemin gelişmesi için emek harcamalar yapmak. Hemen sonra ise Internasyonal Atom Enerji Kurumunda nükleer güvenlik departmanında emek harcamayı hedefliyorum.”


Okumaya devam et.

Gündem

Rusya’daki en büyük tarım arazisinin sahibi belli olduTürk ziraat ürünlerine yaptırım uygulanmasına yönelik desteğiyle tanınan, Rusya’nın eski Ziraat Bakanı’nın ailesine ilişik Agrokompleks şirketi, Rusya’daki en büyük ziraat arazisi sahibi oldu.

Forbes dergisinin derlediği bilgilere nazaran, Rusya’da en fazla hususi arazi sahibi ilk 20 firmanın arazilerinin toplam yüz ölçümünün 8,3 milyon hektardan fazla olduğu kaydedildi.

660 BİN HEKTARLIK ARAZİ

İlk 20 şirkete ilişik arazilerin toplam değerinin ise 617 milyar rubleden (ortalama 8,3 milyar dolar) fazla olduğu belirtilen haberde, ülkedeki en büyük ziraat arazisi sahibinin 660 bin hektarlık araziyle Tkaçev’in ailesine ilişik Agrokompleks şirketi olduğu bilgisine yer verildi.

Tkaçev, Rusya ile Türkiye içinde yaşanmış olan tayyare krizinin arkasından, başta domates ve salatalık olmak suretiyle Türk ziraat ürünlerine Rusya tarafınca yaptırım uygulanmasına yönelik verdiği destekle tanınıyor.

Söz mevzusu ürünlere yönelik kısıtlamaların bazıları, iki ülke içinde yaşanmış olan normalleşme sürecin karşın devam etmiş, bu yüzden temel ziraat ürünlerinde yaşanmış olan tedarik sorunları sebebiyle Tkaçev eleştirilerin hedefinde yer almıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2018’de yeniden devlet başkanı seçilmesinin arkasından Tkaçev’i görevden almıştı.


Okumaya devam et.

Gündem

Son dakika haberler… İstanbul baraj doluluk oranları açıklandı! İSKİ barajlardaki son durumu duyurdu


class=”cf”>

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) verilerine nazaran, barajlardaki su seviyesi 8 Ocak’ta yüzde 19,16’ya kadar inerken, aradan geçen sürede yağışlarla yüzde 38,47 arttı. 12 Şubat’ta süregelen kar yağışı sonrası ise barajlardaki doluluk oranı yüzde 12,16 terfi etti.

Kente su elde eden barajlardaki doluluk oranı bugün itibarıyla yüzde 57,63 olarak ölçüldü.

Su miktarı Istrancalar’da yüzde 66,65, Terkos’ta yüzde 53,20, Sazlıdere’de yüzde 30,60, Alibey’de yüzde 58,55, Büyükçekmece’de yüzde 58,59, Ömerli’de yüzde 69,61, Darlık’ta yüzde 66,02, Elmalı’da yüzde 65,67, Kazandere’de yüzde 61,01 ve Pabuçdere’de yüzde 41,03 olarak kaydedildi.

İstanbul baraj doluluk oranları açıklandı İSKİ barajlardaki son durumu duyurdu

class=”cf”>

Kente su elde eden baraj ve göletler, 868 milyon 683 bin metreküp su biriktirme hacmine sahipken, su miktarı bugün itibarıyla 500 milyon metreküp seviyesine terfi etti.

İstanbul’a dün itibarıyla verilen su miktarı ise 2 milyon 735 bin metreküp oldu.

SON 15 YILIN DOLULUK ORANLARI

Barajlardaki doluluk oranı, 3 Mart zamanı baz alındığında 2006’da yüzde 98,51, 2007’de yüzde 54,64, 2008’de yüzde 36,07, 2009’da yüzde 79,63, 2010’da yüzde 97,84, 2011’de yüzde 93,04, 2012’de yüzde 89,19, 2013’te yüzde 84,96, 2014’te yüzde 29,21, 2015’te yüzde 95,64, 2016’da yüzde 87,86, 2017’de yüzde 88,02, 2018’de yüzde 85,89, 2019’da yüzde 93,20, 2020’de ise yüzde 64,05 olarak gerçekleşti.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler