Connect with us

Gündem

ABD’deki gelişmeler küresel piyasaların odağındaKüresel piyasalar, yeni haftada ABD Başkanı Donald Trump’ın azil süreci ve ekonomik destek paketi gelişmelerine odaklandı.


ABD'deki gelişmeler küresel piyasaların odağında

Geçen hafta koronavirüs salgınında alınan tedbirler ve aşılama çalışmalarının yaygınlaşması ise yatırımcıların risk iştahının yüksek seyretmesini sağlamış oldu.

ABD’deki Kurultay baskınının arkasından Amerikan kamuoyu, baskının sorumlusu olarak gösterilen Başkan Donald Trump’ın, Kongrede azledilmesi yöntemiyle görevden alınmasını tartışırken, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi, Başkan Yardımcısı Mike Pence’in, Trump’ın görevden alınması sürecini işletmemesi durumunda azil sürecine derhal başlayacaklarını deklare etti.

ABD DESTEK PAKETİNİN RAKAMI ARTINCA PİYASALARA OLUMLU HAVA ESTİ

ABD başkanlığına seçilen Joe Biden’ın, sağlanacak ekonomik destek paketinin “trilyon dolar” seviyesinde olacağını bildirmesi hisse piyasalarını desteklerken, PMI verileri, bilhassa imalat sanayisinin dünya genelinde enerjisini koruduğuna işaret etti.

Geçen haftanın son işlem gününde gösterilen ABD’nin istihdam raporu ise karışık sinyaller verdi. ABD’de ziraat dışı istihdam, geçen ay 140 bin şahıs azalarak nisan 2020’den beri ilk kez düşüş gösterdi. koronavirüs salgını sebebiyle kısıtlanan ekonomik faaliyetin geçen yıl mayıs ayı itibarıyla normale dönmesiyle iş gücü piyasasında yaşanmış olan toparlanma, vakalardaki artış ve tekrardan sıkılaştırılan önlemlerle aralıkta yavaşlama kaydetti.

Bu gelişmelerle New York borsasında rekorlar kırılırken, dolar endeksi haftanın ikinci yarısındaki yükselişi ile yeniden 90’ın üstüne yerleşti. Cuma günü Dow Jones endeksi yüzde 0,18, S&P 500 endeksi yüzde 0,55 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,03 kıymet kazanarak tüm zamanların en yüksek kapanışını gerçekleştirmiş oldu.

ABD deki gelişmeler küresel piyasaların odağında #1

AVRUPA BORSALARI AŞININ ETKİSİNDE POZİTİF

Avrupa tarafında, artan koronavirüs olay sayıları ve sıkılaştırılan tedbirlere rağmen aşılama çalışmalarındaki gelişmeler ve teşvik beklentileri cuma günü piyasaların yükseliş eğilimini sürdürmesini sağlamış oldu. Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,58 artarak kapanış rekorunu kırarken, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,24 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,65 terfi etti.

ASYA BORSALARI SAKİN

Geçen haftaki pozitif seyrin arkasından Asya borsaları yeni haftaya sakin başladı. Çin’de açıklanan enflasyon verisinin aralıkta yüzde 0,2 ile beklentileri aşması sonrası kapanışa yakın Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,1 kıymet kaybederken, Cenup Kore’de Kospi endeksi yatay seyrediyor.

Yurt içinde, 2021’e süratli başlamış olan Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, ilk hafta 2020 kapanışına nazaran yüzde 4,33 kıymet kazanmıştır. Endeks, cuma günü bundan önceki kapanışa nazaran yüzde 1,21 artarak kapanış rekorunu 1.540,61 puana taşırken, 1.542,75 puanla da tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüş oldu.

ABD deki gelişmeler küresel piyasaların odağında #2

DOLAR DÜŞÜNCE BIST 100 ENDEKSİ YÜKSELDİ

Böylece yükseliş trendini üst üste 10. haftaya taşıyan BIST 100 endeksi, bu rallide en mühim desteği düşüş eğilimindeki döviz kurlarından aldı. Dolar/TL, geçen hafta 7,2406 ile 21 Ağustos 2020’den bu yana en düşük seviyeyi görmesi sonrası bundan önceki haftaya nazaran yüzde 1 azalarak düşüş eğilimini üst üste 4. haftaya taşıdı ve 7,3792’den kapanış yapmış oldu. Dolar/TL, bugün bankalararası piyasanın açılışında 7,4210 seviyesinde işlem görüyor.

CARİ İŞLEMLER HESABININ KASIMDA 3.4 MİLYAR DOLAR AÇIK VERMESİ BEKLENTİSİ VAR

AA Finans’ın gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistler, cari işlemler hesabının Kasım 2020’de 3 milyar 400 milyon dolar açık vermesini bekliyor.

PİYASALARDA BUGÜN TAKİP EDİLECEK VERİLER ŞÖYLE:

10.00 Türkiye, kasım ayı cari işlemler dengesi

10.00 Türkiye, ekim ayı iş gücü istatistikleri

12.30 Euro Bölgesi, ocak ayı yatırımcı itimat endeksi

17.30 Türkiye, aralık ayı merkez yönetim iç borç istatistikleri


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Trollerin kuyruğuna basıldı, cesaretiniz yoksa susun!


Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan toplumsal medya hesabı Twitter üstünden yapmış olduğu paylaşımla  kendisinin Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi olmadığını bir kez daha altını çizdi. 

Prof. Ceyhan paylaşımında şu ifadeleri kullandı: 

“Trollerin kuyruğuna basıldı. Boşuna uğraşıyorsunuz. Ben ne devlette görevliyim, ne de Koronavirüs Bilim Kurulu üyesiyim. Bir üniversite öğretim üyesiyim. Okulların veya iş yerlerinin açılıp kapanmasına itirazınız varsa, buna karar veren insanların sayfasına yazın. Oralara yazmaya cesaretiniz yoksa, susun. Çünkü buraya yazdığınız olumsuz mesajlar ben görmeden sekreterim tarafından siliniyor.” 


Okumaya devam et.

Gündem

TBMM Başkanı Şentop’tan ’28 Şubat’ mesajı


class=”cf”>

TBMM Başkanı Şentop, Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamada, 24’üncü yıldönümünde, 28 Şubat darbesinin faillerini, taşeronlarını, işbirlikçilerini lanetle andığını, mağdurlarını, mazlumlarını selamladığını bildirdi. 28 Şubat darbesinin milleti ve iradesini hedef alması bakımından darbecilik geleneğinin karanlık örneklerinden birisi bulunduğunu belirten Şentop, şunları kaydetti:

“Milletimizin basireti ve sağduyusu bütün çatışma ve kaos beklentilerini boşa çıkarmış, ’28 Şubat bin yıl devam edecek’ sözünde ruhunu bulan millî irade karşıtlığı, 2002 seçimleriyle ağır bir yenilgiye uğramıştır. Türlü türlü kisvelere ve suni gerekçelere dayandırarak, sandıktan çıkmadan iktidar olmayı, millî iradeye ait gücü gaspetmeyi hedefleyenler, Türkiye’nin refahına, kalkınmasına ve milletin değerlerine karşı işledikleri suçlar dolayısıyla tarihe birer kara leke olarak geçeceklerdir. 28 Şubat darbesinin yıl dönümü vesilesiyle bir kez daha memnuniyetle belirtmek isterim ki, milletimizi terbiye edilecek bir sürü, demokrasiyi de lüzumsuz bir ayak bağı olarak görenler, milletimizin direnci ve şuuru sayesinde tasfiye olmuşlardır. Türkiye’nin ve demokrasimizin teminatı, 28 Şubat ve 15 Temmuz darbeleri başta olmak üzere bütün müdahalelere karşı iradesine sahip çıkan, ülkesinin geleceğini demokraside gören asil milletimizin bizatihi kendisidir.”


Okumaya devam et.

Gündem

Gizlilik sözleşmesi tartışmaları devam eden WhatsApp, yeni özelliğini duyurdu: ‘Gözleriniz için’WhatsApp’ın Twitter üstünden meydana getirilen paylaşımda videolara yeni bir özellik geldiği duyuruldu.

Söz mevzusunda paylaşımda şu ifadeler kullanıldı:

“Kulaklarınız için değil, gözleriniz için. Artık videolarınızı durumunuza eklemeden veya sohbetlerinizde göndermeden önce sesini kapatabilirsiniz. Sadece Android’de mevcut.”

GİZLİLİK SÖZLEŞMEŞİ TARTIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Son olarak firmanın yapmış olduğu açıklamalara nazaran, 15 Mayıs’a kadar veri paylaşımıyla ilgili gizlilik sözleşmesini kabul etmeyen kullanıcılar ileti gönderemeyecek ya da alamayacak. Bu kullananların hesapları “aktif olmayan hesap” olarak tanımlanacak.

Etken olmayan hesapların da 120 gün sonrasında silinebileceği belirtiliyor.

WhatsApp’ta arama ve bildirimler 15 Mayıs’tan sonrasında “kısa bir süre” daha çalışmaya devam edecek.

Sadece teknoloji haberleri sitesi TechCrunch bu sürenin yalnız “birkaç hafta”yla sınırı olan olacağını yazdı.

WhatsApp gizlilik sözleşmesini Ocak’ta güncellemişti.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler