Connect with us

Gündem

40 şehir salgına rağmen ihracatını artırdı
Dünyada ekonomik daralmanın yaşandığı 2020’de Anadolu’nun üretim ve istihdamda öncü şehirleri ihracatta yükselişini sürdürdü.


Çin‘in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Kovid-19), yaşamın tüm alanında olduğu benzer biçimde ekonomiyi de derinden sarstı. Başta, salgının dünya ekonomisini sarsacağı ve köklü değişiklere niçin olacağı tahmin edilmese de ilerleyen süreçte tüm ülkeler kendi önlemini almaya başladı.


Salgının merkezinin devamlı batıya doğru kaymasıyla dünya ekonomisinin arz-talep dengesi hızla değişti. Dünya genelinde tedarik zincirinde yaşanmış olan sıkıntılar kriz boyutuna ulaştı. Fuarlar ertelendi, ülkeler arası seyahatler kısıtlandı. Alıcılarla satıcılar görüşmelerini çevrimiçi olarak gerçekleştirmiş oldu.


Türk ihracatçısı da tüm bu olumsuzluklara karşın umutsuzluğa kapılmadan yoluna devam etti. Sürece süratli adapte olan ihracatçılar, hedef pazarları kaybetmemeye çalıştı. Salgın döneminde ise sanal tecim heyetleri ve sanal fuarlar ön plana çıktı. Türk girişimcisi de kısa sürede dijital ticarete adapte oldu ve bununla ilgili organizasyonlara imza attı. Düzenlenen sanal tecim heyetleri ve sanal fuarlarla dış satımda başarı da elde edildi.


Böylesine sıkıntılı süreçte Türkiye’den 40 il 2020’de ihracatını artırdı. Başta GaziantepKonyaKayseriAntalya ve Mersin olmak suretiyle Anadolu’nun üretimde öncü illeri ülkeye döviz kazandırmaya devam etti.


Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine nazaran, 17 il salgına karşın 2020’de tarihlerinin en yüksek ihracat rakamlarına ulaştı. Gene 16 il milyar dolarlık ihracatı aştı.


Geçen yıl Antalya ihracatını yüzde 6 artırarak 1 milyar 418 milyon dolara çıkardı.


Gaziantep ihracatı ise 2020’de yüzde 6 artarak 7 milyar 935 milyon dolara çıktı. Konya’nın ihracatı yüzde 8 yükselişle 2 milyar 185 milyon dolar oldu, Mersin’in ihracatı ise ziraat ürünlerinin etkisiyle yüzde 13 artarak 2 milyar 36 milyon dolara ulaştı.


2021 beklentileri de yüksek


Denizli Endüstri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, AA muhabirine, kentin ihracatının senenin son 4 ayında tırmanışa geçtiğini belirtti.


Aylık ihracat rakamlarının 330 milyon doları aştığını vurgulayan Keçeci, “İhracatçımız ‘evde kalan’ tüketicinin evine girdi. İnsanların evde kalması Denizli sanayisini canlandırdı. Ev tekstil ürünleri ve ev içinde kullanılan dayanaklı beyaz eşya ürünleri ihracatımız arttı. 2021’de de talep devam ediyor. Yıl sonuna doğru Çardak OSB’de ihracat yapan fabrikaların da devreye girmesiyle aylık ihracatımız 450 milyon dolara yaklaşacak.” diye konuştu.


Gaziantep Endüstri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi de kentin en büyük zenginliğinin sektörel çeşitlilik bulunduğunu beyan etti.


Türkiye’nin en fazla halı üreticisinin ve ihracatçısının Gaziantep’te bulunduğunu vurgulayan Ünverdi, şunları kaydetti:


“Bu süreçte halı ihracatı da arttı. Salgının etkisiyle tüm dünyada gıdaya olan ihtiyaç ve buna bağlı olarak gıdaya dayalı ambalaj ürünlerine olan talep artmış, bu da ihracatımızı güçlü kıldı. Gaziantep de bu süreçte ürün çeşitliliği ve ihracattaki başarısıyla pazardaki payını artırarak yoluna devam edecek. 2021’de hedefimiz 9 milyar dolar seviyesinde ihracata ulaşmak”


Konya Tecim Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk de kentin son 20 senedir ihracatını artırdığına işaret etti.


Salgın sürecinde Konya iş dünyasının evine kapanmadığını, çalışmaya devam ettiğini vurgulayan Öztürk, “Kent içinde oluşan birlik bize başarıyı getirdi. Tüm aktörler ekonomik zincirin kırılmaması için yoğun çaba sarf etti ve bu başarıyı getirdi. 2021’i de dünyanın büyümesinden daha büyük bir büyüme ile geçireceğimize inancım tam.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.


Mardin Tecim ve Endüstri Odası Genel Sekreteri Çetin Sasa ise şehir ihracatının yüzde 90’ına yakınının Irak’a yapıldığını aktardı.


Salgından dolayı bir süre Habur Sınır Kapısının kapandığını anımsatan Sasa, “Buna rağmen ihracatımızı artırdık. Kentte 300’e yakın sanayi tesisi var. Birinci OSB’miz dolu. İkinci OSB’nin çalışmalarına başladık. Bu yıl arsa tahsisine başlayacağız. Midyat’ta da OSB kurulması için çalışmalara başladık. Gelecek yıl tıpkı eski günlerde olduğu gibi milyar dolarlık ihracat rakamını aşmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.


“Pazar payını koruyacağız”


Antalya Tecim ve Sanayı Odası Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin de arz eksiğini fırsata çevirerek yeni bağlantılar kurduklarını altını çizdi.


Kentten meydana getirilen yaş meyve sebze ihracatının yarım milyar dolara yaklaştığını ifade eden Çetin, “İnanıyorum ki Uzak Doğu kaynaklı üretimin alternatifi olarak pazara yerleşen üreticilerimiz ve ihracatçılarımız önümüzdeki süreçte de kazandıkları pazar payını koruyacaklar ve ihracatımızın daha da yukarılara taşınmasına katkı verecekler.” dedi.


Mersin Tecim ve Endüstri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ise “Tüm bu yükselişte üreten, salgını mazeret göstermeden yeni pazarlar arayan, ihracata odaklanan Mersin girişimcisinin büyük payı var. 2021 zor bir yıl olacak ama inanıyoruz ki tüm tedbirleri alarak zorluğun üstesinden geleceğiz.” diye konuştu.


(AA)

Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Ameliyat olan çocuğu ve buzağısına aynı odada bakıyor


class=”cf”>

Yüksekova’ya bağlı Akalın Mahallesi’nde yaşayan Hikmet Dilce’ye ilişkin İnek, bir süre ilkin ön ayakları sakat buzağı doğurdu. Dilce, 5 yaşındaki oğlu Asaf’ı yumurtalıklarından, yeni doğan buzağı ise ön ayaklarından ameliyat olması için Van’a götürdü. Van’da ameliyatları gerçekleşen Asaf da buzağı da aynı gün taburcu oldu. Hayvancılık yaparak geçimini elde eden Dilce ailesi, biberonla besledikleri buzağıyı da Asaf’ın odasına alıp, burada bakmaya başladı. Hayvancılık yaparak geçimini elde eden Dilce ailesi, taburcu olan oğlu Asaf ile buzağını aynı odaya alarak bakımlarını yapıyor.

BUZAĞIYI BİBERONLA BESLİYOR

Meydana getirilen ameliyat sonucu aynı gün taburcu olan oğlu ve buzağına aynı odada gözü şeklinde baktığını özetleyen Hikmet Dilce, “Buzağım doğum sırasından sakat olarak dünyaya geldi. Veteriner bir arkadaşın tavsiyesi üzerine buzağımı Van’a götürdüm. Van’da hayvan hastanesinde yapılan ilk müdahalenin ardında ameliyata alındı. Aynı sırada çocuğum da hastaydı. Çocuğum da buzağımla beraber aynı gün ameliyata alındı. Çocuğumu bırakıp buzağımın yanına gittim. Buzağım ameliyata çıktıktan sonra hastaneye çocuğumun yanına gittim. Her ikisi de çok seviyorum. Her ikisi de aynı anda ameliyata alındı, aynı anda taburcu oldular. Aynı evde ve aynı odada kalıyorlar. Şu an ikisinin de sağlık durumu iyidir. Buzağımı kucağımda annesine götürüyorum emzirmek için. Ancak ayakta durmadığı için kucağımda emzirmeye çalışıyorum. O da annesi buna müsaade etmiyor. Tekmeliyor. Ben de çocuklarımla beraber evde onu biberonla beslemeye çalışıyoruz. Her iki ön ayaklarında ters olduğu için tutunamıyordu. 5 çocuğum var, bu da 6’ncı çocuğum oldu. Evimizin en küçüğü ve neşesi oldu” diye konuştu.

 


Okumaya devam et.

Gündem

Tüpraş İzmir rafinerisi bu ay tekrar üretime başlayacakTüpraş’ın üretime geçen yıl aralık ayında ara veren İzmir rafinerisinde üretim bu ay başından itibaren kademeli olarak yeniden başlamış olacağı duyuruldu.


Tüpraş İzmir rafinerisi,  bakım ve iyileştirme emek harcamaları amacıyla 2 Aralık 2020’de üretime ara vermişti. Tüpraş’ın üretimi bu ay başından itibaren kademeli olarak yeniden başlamış olacak.

DAHA ÖNCE DUYURULAN TAKVİME GÖRE HAREKET EDİLECEK

Firmanın cuma akşamı Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapmış olduğu açıklamaya bakılırsa İzmir rafinerisindeki üniteler daha ilkin duyurulan takvime paralel olarak devreye alınacak.


Okumaya devam et.

Gündem

78. Altın Küre Ödülleri sahiplerini bulduYeni tip koronavirüs (Covid-19) sebebiyle ilk kez sanal ortamda ödüllerin dağıtıldığı programı Tina Fey ve Amy Poehler sundu.

Nomaland filmiyle drama branşında en iyi film ödülünü ve aynı filmle en iyi yönetmen ödülünü kazanan Chloé Zhao, Altın Küre kazanan Asya kökenli ilk hanım olarak tarihe geçti.

Öte taraftan geçen yıl 43 yaşlarında yaşamını kaybeden Chadwick Boseman’in de drama branşında en iyi adam oyuncu ödülünü kazanması dikkati çekti.

78. Altın Küre Ödülü alanlar şöyleki:

– Drama Branşında En İyi Film: Nomadland

– En İyi Yönetmen: Chloé Zhao (Nomadland)

– Müzikal/Güldürü Branşında En İyi Film: Borat Subsequent Moviefilm

– En İyi Yabancı Film: Minari- En İyi Animasyon Filmi: Soul

– En İyi Senaryo: Aaron Sorkin (The Trial of the Chicago 7)

– Drama Branşında En İyi TV Dizisi: The Crown

– Müzikal/Güldürü Branşında En İyi TV Dizisi: Schitt’s Creek

– En İyi Film Müziği: Soul (Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste)

– Drama Branşında En İyi Hanım Oyuncu: Andra Day (The United States vs. Billie Holiday)

– Drama Branşında En İyi Adam Oyuncu: Chadwick Boseman (Ma Rainey’s Black Bottom)

– Müzikal/Güldürü Branşında En İyi Hanım Oyuncu: Rosamund Pike (I Care A Lot)

– Müzikal/Güldürü Branşında En İyi Adam Oyuncu: Sacha Baron Cohen (Borat Subsequent Moviefilm)


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Exit mobile version
Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler