Connect with us

Gündem

2020 yılında gümrük kapılarında ticaret hız kesmediTecim Bakanı Ruhsar Pekcan, 2020 senesinde Türkiye’nin kara sınır kapılarında 3 milyon 400 bin ticari vasıta giriş-çıkışı gerçekleştiğini belirtti.


2020 yılında gümrük kapılarında ticaret hız kesmedi

Tecim Bakanı Ruhsar Pekcan, 2020 senesinde Türkiye’nin kara sınır kapılarında 3 milyon 400 bin ticari vasıta giriş-çıkışı gerçekleştiğini belirterek, “En fazla ticari araç geçişi yapılan sınır kapımız 1 milyon 90 bin ile Irak’a açılan Habur Gümrük Kapısı olurken, bunu 704 bin araç ile Kapıkule, 315 bin araç ile Sarp Gümrük Kapısı izledi.” açıklamasını yapmış oldu.

SEVKİYAT AKIŞI ALINAN ÖNLEMLERLE DEVAM ETTİ

Pekcan koronavirüs salgınıyla savaşım kapsamında, fazlaca süratli tepki göstererek; Habur, Kapıkule ve Kapıköy gümrük kapılarında ve Ro-Ro limanlarında temassız tecim uygulamasını hayata geçirdiklerini özetleyen Pekcan, süratli şekilde devreye alınan tedbirler yardımıyla, salgın öncesi dönemlere yakın bir sevkiyat akışını temin ettiklerini dile getirdi.

2020 yılında gümrük kapılarında ticaret hız kesmedi #1

“HUDUT KAPILARINDA YOLCU GEÇİŞLERİ DÜŞTÜ”

Pekcan, salgına karşın dış ticarette 2020 senesinde birçok başarıya ve rekora imza attıklarına işaret ederek, alınan önlemler sebebiyle hudut kapılarındaki yolcu geçişlerinde düşüşler görüldüğünü, salgının etkili olduğu ilk aylarda uyguladıkları temassız tecim ve hayata geçirdikleri dijital uygulamalar yardımıyla ticari vasıta geçişlerinin kesintisiz sürdüğünü kaydetti.

“SINIR KAPILARINDAN 3.4 MİLYON TİCARİ ARAÇ GEÇİŞ YAPTI”

Türkiye’de 30 kara, 8 demir yolu, 101 deniz ve 64 hava olmak suretiyle toplam 203 hudut kapısı bulunduğuna dikkati çeken Pekcan, özgür bölge ve iç gümrük idareleriyle toplam 151 gümrük müdürlüğünün vazife yaptığını bildirdi.

Geçen yıl Türkiye kara sınır kapılarından 1 milyon 700 bini giriş, 1 milyon 700 bini de  çıkış olmak suretiyle toplam 3 milyon 400 bin ticari aracın geçiş yaptığını bildiren Pekcan, “En fazla ticari araç geçişi yapılan sınır kapımız 1 milyon 90 bin ile Irak’a açılan Habur Gümrük Kapısı olurken, bunu 704 bin araç ile Kapıkule, 315 bin araç ile Sarp Gümrük Kapısı izledi.” diye konuştu.

2020 yılında gümrük kapılarında ticaret hız kesmedi #2

7.6 MİLYON YOLCU GEÇTİ

Bu zamanda sınır kapılarından 7 milyon 600 bin yolcunun giriş-çıkış yaptığına dikkati çeken Pekcan, şöyleki devam etti:

“2019 yılında yolcu geçişi 27 milyon 500 bin iken geçen sene salgının olumsuz etkisiyle bu rakam 7 milyon 600 bine geriledi. Ancak ticari faaliyetlerimiz, alınan tedbirlerin etkisiyle, sekteye uğramadı. 2019 yılında 3 milyon 700 bin ticari araç giriş-çıkışı dikkate alındığında Kovid-19’a rağmen ticari araç giriş çıkış sayılarındaki olumlu tablo, aldığımız tedbirlerin etkisiyle ticaretin kesintiye uğramadan devam ettiğinin en büyük göstergelerinden biri oldu.”

“TEMASSIZ TİCARET İLE DİJİTAL UYGULAMALAR TİCARETİN ÖNÜNÜ AÇTI”

Bakan Pekcan, Bakanlık olarak dijital uygulamalara fazlaca ehemmiyet verdiklerini, salgın döneminde de bu yatırım ve projelerin meyvelerini topladıklarını açıkladı.

Salgının Türkiye’de görüldüğü mart ayıyla internasyonal mal sevkiyatlarında sürekliliği temin edebilmenin mühim bir öncelik haline geldiğini belirten Pekcan, bunun için Habur, Kapıkule ve Kapıköy gümrük kapılarında temassız tecim uygulamasını hızla hayata geçirdiklerini söylemiş oldu.

Pekcan, bu anlamda proaktif bir yaklaşımla ticari araçların giriş-çıkış işlemlerinin tampon bölgede konteyner, dorse ve sürücü değişimi yöntemiyle gerçekleştirildiğine işaret ederek, şu ifadeleri kullandı:

“Habur Gümrük Kapımızda, temassız ticaret uygulamasının devreye alındığı 1 Mart 2020 tarihi ile söz konusu uygulamanın sona erdirildiği 21 Ağustos 2020 tarihi arasında günlük ortalama 1.337 ticari aracın giriş ve 1.210 ticari aracın çıkış işlemi gerçekleştirildi. 2019 yılında bu sayı, giriş yönünde günlük ortalama 1.615, çıkış yönünde ise 1.637 idi. Kapıkule Gümrük Kapımızda da temassız ticaret uygulamasının devrede olduğu 22 Mart-27 Nisan 2020 tarihleri arasında günlük ortalama 727 ticari aracın giriş, 657 ticari aracın çıkış işlemi gerçekleştirildi. 2019 yılında bu sayılar giriş yönünde 1.021, çıkış yönünde ise 1.033 araç olarak seyretti. Bu sayede, Habur ve Kapıkule’de pandemi öncesi dönemlere yakın bir sevkiyat artışı sağlanmıştır.”

Ruhsar Pekcan

DEMİR YOLLARININ KULLANIMI SALGIN DÖNEMİNDE ARTTI

Bakan Pekcan, İran’a oluşturulan gümrük kapılarında tampon bölge bulunmaması sebebiyle, sevkiyatların demir yoluna yönlendirildiğini belirterek, temassız tecim uygulamasının Kapıköy Demiryolu Gümrük Kapısı’nda uygulandığını dile getirdi.

Bu çerçevede vagonların karşılıklı olarak lokomotifler ile itilip çekildiğini özetleyen Pekcan, şunları kaydetti:

“Kapıköy’de temassız ticaret uygulamasının devreye alındığı 4 Mart-3 Haziran 2020 tarihleri arasında günlük ortalama 33 vagonun giriş, 41 vagonun çıkış işlemi gerçekleştirildi. Bu sayının 2019 yılında giriş yönünde 7, çıkış yönünde ise 14 olduğu göz önünde bulundurulduğunda, temassız ticaret uygulaması ile pandemi öncesine göre ortalama vagon sayılarında ciddi bir artış sağlandı. Önümüzdeki dönemde demir yollarının  ticarette çok daha aktif biçimde kullanılmasını arzu ediyoruz.”

GÜMRÜK KAPILARINDAKİ MODERNİZASYON ÇALIŞMALARI

Pekcan, gümrük kapılarında alt yapı yatırımlarının yanı sıra verilen hizmetin kalitesinin artırılması, dijitalleşme uygulamaları ve ulusal teknoloji imkanlarının geliştirilmesi için emekleri etkinlikle sürdürdüklerini vurgulayarak, Kapıkule, Hamzabeyli, Öncüpınar, Karkamış, Çobanbey, Kapıköy, Sarp gümrük kapılarındaki yenileme çalışmalarının tamamlandığını bildirdi.

Habur ve İpsala gümrük kapılarının modernizasyon çalışmalarının bu senenin ilk çeyreğinde tamamlanacağını özetleyen Pekcan, Gürbulak, Türkgözü ve Pazarkule gümrük kapılarının yenilenmesine ilişkin inşaat çalışmalarını da aynı dönemde başlatacaklarını sözlerine ekledi.


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

İzmir Kınık’ta yaşlı kadın yanarak hayatını kaybetti


Vaka, dün saat 19.00 sıralarında Kocaömer Mahallesi Geven Sokak üstünde bulunan bir evde meydana geldi. İddiaya gore, ağıldan eve dönen Hasan Çiçek (88) duman kokusunu fark etti. İçereye girdiğinde eşi Fatma Çiçek’i yerde haraketsiz gören Hasan Çiçek komşularından yardım istedi.

Eve gelen komşuları durumu sıhhat ve jandarma ekiplerine bildirdi. Sıhhat ekipleri, Fatma Çiçek’in vücunda yanıklar olduğu ve yaşamını kaybettiğini belirledi.

Jandarma ekipleri evde araştırma yaparken Fatma Çiçek’in yiyecek yapmış olduğu sırada ocaktaki ateşin elbisesini tutuşturduğu ve alevlerin içinde kalmış olduğu iddia edildi.

Savcının incelemesinin peşinden Fatma Çiçek’in cesedi  kati ölüm nedenin belirlenmesi için İzmir Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Jandarmanın vakayla ilgili başlatmış olduğu soruşturması sürüyor.

 


Okumaya devam et.

Gündem

Dışişleri Bakanlığı’ndan Myanmar açıklaması: Sivil halka karşı orantısız güç kullanımını şiddetle kınıyoruz


class=”cf”>

Bakanlıktan meydana getirilen yazılı açıklamada, Myanmar’da 1 Şubat’ta düzenlenen askeri darbe sonrasında ülkedeki istikrarın giderek bozulduğunun büyük kaygıyla gözlemlendiği açıklandı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bugün, güvenlik güçlerinin barışçıl gösteriler düzenleyen sivil halka karşı uyguladığı ve çok sayıda sivilin yaşamını yitirmesine yol açan orantısız güç kullanımını, şiddetle kınıyoruz. Ülkede barış ve istikrarın sağlanması için demokrasinin yeniden tesisine yönelik adımların bir an önce atılması, barışçıl göstericilere karşı uygulanan şiddetin derhal durdurulması çağrısında bulunuyoruz.”

MYANMAR’DAKİ ASKERİ DARBE

Myanmar ordusu, kendine yakın siyasal grupların, 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddialarını ortaya atması ve ülkede siyasal gerilimin yükselmesinin arkasından 1 Şubat’ta yönetime el koymuştu.

Ordu, Dışişleri Bakanı ve ülkenin fiili lideri Aung San Suu Çii başta olmak suretiyle pek oldukça yetkili ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve 1 yıllığına muhteşem hal duyuru etmişti.

class=”cf”>

Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği başta olmak suretiyle internasyonal cemiyet, darbeyi kınamış; Türkiye, en sert tepki veren ülkelerin başlangıcında yer almıştı. ABD, Kanada ve İngiltere, darbede rol oynayan askeri yetkililere yaptırım sonucu almıştı.

Myanmarlılar, 6 Şubat’ta demokrasiye dönüş talebiyle gösterilere başlamış, güvenlik güçlerinin sert müdahalesi sonucu can kayıpları yaşanınca protestolara katılım artmıştı.

Ülkede geniş katılımlı gösteriler ve gözaltındaki üst düzey hükümet yetkililerinin askeri mahkemede yargılanmaları sürüyor.


Okumaya devam et.

Gündem

Sağlık Bakanlığı, son koronavirüs tablosunu paylaştı


Sıhhat Bakanlığı’nın web sitesinde yer edinen Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu’nun güncel verileri paylaşıldı.

Türkiye’de koronavirüs sebebiyle 66 yurttaşın daha yaşamını yitirdiğini, 8 bin 424 kişiye olay, 610 kişinin koronavirüs hastası olarak tespit edildiğini bildirdi. 

Koronavirüs sebebiyle 28 bin 569 şahıs yaşamını yitirirken, koronavirüs olay sayısı 2 milyon 701 bin 588’e terfi etti. Bugün iyileşen sayısı 6 bin 511 oldu.  

AĞIR HASTA SAYISI BİN 191

Tabloya bakılırsa, toplam kontrol sayısı 33 milyon 175 bin 16, toplam ağır hasta sayısı bin 191, toplam iyileşen sayısı 2 milyon 572 bin 234, bugünkü kontrol sayısı 109 bin 639 olarak kayıtlara geçti.

Türkiye’nin 28 Şubat 2021 güncel koronavirüs tablosu şöyleki:


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler