Connect with us

Gündem

2020 ihracat hedefimize ulaşmamızda tarım sektörü kilit rol oynadıTİM Başkanı İsmail Gülle, 2020 ihracat hedeflerine ulaşılmasında ziraat sektörünün ihracatının 2020’de yüzde 4,3 artarak 24 milyar 400 milyon dolara ulaştığını bildirdi.


TİM: 2020 ihracat hedefimize ulaşmamızda tarım sektörü kilit rol oynadı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Ziraat ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin katılımıyla çevrim içi meydana gelen “Tarım Müşavirleri ile Türkiye İhracatçılar Meclisi Tanışma ve İstişare Toplantısı”ndaki konuşmasında, istişare mekanizmasının gelecek dönemde daha da geliştirilmesi icap ettiğini söylemiş oldu.

Küresel tedarik zincirleri içinde rollerin tekrardan yapılanma sürecinde olmasının Türkiye’ye ziraat sektörü açısından mühim fırsatlar sunduğuna dikkati çeken Gülle, “Salgının küresel etkilerine rağmen ülkemiz yılın üçüncü çeyreğinde ihracatını artıran 4 ülkeden biri olurken, tarım alanındaki tüm sektörlerimizin bu fırsatları avantaja çevirdiklerini gördük.” diye konuştu.

3 SEKTÖRDE CUMHURİYET TARİHİNİN EN YÜKSEK İHRACATI

İhracatın, geçen yıl yaş meyve sebzede yüzde 21, sebze ve meyve mamullerinde yüzde 9 ve hububatta da yüzde 8 arttığını bildiren Gülle, bu 3 sektörün senelik bazda Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracatını gerçekleştirdiğini ve bu başarıların sürdürülmesi icap ettiğini dile getirdi.

TİM: 2020 ihracat hedefimize ulaşmamızda tarım sektörü kilit rol oynadı #1

“İHRACATÇILARIN BİRÇOK SORUNUNA ÇÖZÜM BULUNDU”

Gülle, Bakan Pakdemirli’nin de katkılarıyla ihracatçıların birçok sorununa çözüm bulunduğunu belirterek, 2020’de ilk kez Çin’e kanatlı eti ihracatının gerçekleştirildiğini, bu ülkeye süt ve süt ürünleri ihracatının önündeki engellerin de kaldırıldığını söylemiş oldu.

Avrupa Birliği için de benzer engellerin kaldırılmasının önemine değinen Gülle, Irak’a beyaz et ve balık ihracatına ilişkin son dönemde yaşanmış olan gelişmelerin ihracatçıları endişelendirdiğini, bu soruların çözümü mevzusunda Ziraat ve Orman Bakanlığı’nın desteklerini beklediklerini kaydetti.

Gülle, organik tarıma sağlanan desteklerin artmasının sektörel markalaşma adına mühim olduğuna işaret ederek, son dönemde organik ürünlere yoğun talep bulunduğunu beyan etti.

TİM: 2020 ihracat hedefimize ulaşmamızda tarım sektörü kilit rol oynadı #2

“TARIM ARAZİLERİNİN BÖLÜNEREK DARALMASININ ÖNÜNE GEÇİLMELİ”

Gülle, besin fiyatlarının dünyada giderek yükseldiğini ve son dönemde “kuraklık” problemininin mühim bir gündem maddesi bulunduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Ülkemizin tatlı su kaynaklarının önemli bir kısmını tarımsal sulamada kullanıyoruz. Tarımda vahşi sulama, kuraklık tehlikesini daha da artırıyor. Bunun önüne geçmek adına, su kaybını önleyici, modern kapalı ve damla sulama yöntemine dayalı yatırımlara öncelik verilmesi ve daha fazla desteklenmesi anlamlı olacaktır. Bu bağlamda, devlet destekleriyle özellikle basınçlı ve damla sulama sistemlerini kullanan üreticilerin daha fazla desteklenmesi, kuraklık sorunuyla başa çıkmamıza, büyük katkı sağlayacaktır.”


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Ankaragücü evinde galip geldi
3. dakikada sol kanattan gelen MKE Ankaragüçlü Paintsil’e meydana getirilen faul sonucunda Endri Çekiçi ceza sahası sol üst köşeden özgür vuruş kullandı. Kaleci Ramazan Köse çift yumrukla topu zorlukla uzaklaştırarak taca gönderdi.


12. dakikada Kasımpaşa’nın etkili atağında Hajradinovic’in ceza sahasına girmeden vurmuş olduğu muntazam şutu MKE Ankaragücü kalecisi Korcan Çelikay güçlükle kornere çeldi.


16. dakikada MKE Ankaragücü golü buldu. Sağ kanattan ceza sahasına giren Lobjanidze’nin kale içine vurmuş olduğu sert şutta Kasımpaşa kalecisi tek elle topu uzaklaştırmak isterken ekip arkadaşı Hadergjonaj kafayla topu kendi kalesine gönderdi: 1-0


19. dakikada MKE Ankaragücü’nde Lukasik’in sağ taraftan ceza sahasına doğru kullandığı özgür vuruşta top savunmadan geri döndü. Ceza sahası içinde topla buluşan Erdi Dikmen, topu ağlara gönderdi sadece pozisyon ofsayt olduğundan bu gol geçerlilik kazanmadı.


29. dakikada Kasımpaşa’nın sağ taraftan geliştirdiği atağında ceza sahasına girmeden Yusuf Erdoğan’ın sağ köşeden sert vuruşunda kaleci Korcan Çelikay meşin yuvarlağı güçlükle kornere gönderdi.


Maçın ilk yarısını MKE Ankaragücü 1-0 önde tamamladı.


67. dakikada Kasımpaşa’da ceza sahası içinde sol taraftan çizgiye inen Hadadi’nin içeriye attığı pasta Aytaç Kara altı pas çizgisinden meşin yuvarlağı üstten auta gönderdi. 


73 dakikada MKE Ankaragücü’nde Lobzhanidze’nin orta sahadan sürdüğü topla sağ kanattan ceza sahası girişinde yapmış olduğu vuruşta meşin yuvarlak savunmadan geri döndü. 


90+2. dakikada Kasımpaşa’da Aytaç Kara’nın ceza sahası çizgisinden sert şutunda meşin yuvarlak direkten döndü. 


Karşılaşmayı MKE Ankaragücü 1-0 kazanmıştır. 


(AA)

Okumaya devam et.

Gündem

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan İBB’nin mobil ekmek büfelerine yasak!


Ziraat ve Orman Bakanlığı, pazarlar haricinde gezici ekmek satışını yasaklayan bir genelge yayınladı. Genelgeye gore, mobil araçlarda ekmek satışı yasaklandı.Gösterilen genelge ile beraber artık pazarlar haricinde gezici araçlar ve mobil araçlar ile manav, kasap ve sokaklarda ambalajsız yada ambalajlı ekmek, öteki ekmek çeşitleri ve pide satışı yapamayacak.

Genelgeyi toplumsal medya hesabından paylaşan İBB İYİ Parti Grup Başkan Vekili İbrahim Özkan,” Tarım ve Orman Bakanlığı, ekmek satışına ilişkin genelge yayınladı! Halkın ekmeğiyle oynamaya devam ediyorlar.Bu genelgeyle Tarım Bakanlığı mobil araçlarda ekmek satışını da yasaklamış oldu” ifadelerini kullandı.

“AKP VE MHP YETMEDİ, BAKANLIK DEVREYE GİRDİ”

CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı İbrahi Kıran ise mevzuya ilişkin toplumsal medya hesabından şunları söylemiş oldu:

“AKP-MHP Meclis grubunun engellemeleri yetmiyor, şimdi de bakanlık devreye giriyor.Tarım ve Orman Bakanlığı, İBB’nin mobil büfeler ile ekmek satışını yasaklayan genelge yayınladı. Halkın ekmeğiyle oynamayın!!Kızılay’ın böyle dağıtım yapmasına sesi çıkmayan Tarım Orman bakanlığı İstanbul Halk ekmeğin mobil büfelerini yasaklamış.”


Okumaya devam et.

Gündem

HDP’li vekilin hareketi tepki toplamıştı! Soruşturma başlatıldıDiyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP İl Başkanlığında düzenlenen programın peşinden binadan çıkarak evlat nöbeti tutan ailelere zafer işareti icra eden Katırcıoğlu hakkında “terör örgütü propagandası yaptığı” nedeni öne sürülerek soruşturma açtı.

NE OLMUŞTU?

Terör örgütü PKK tarafınca kaçırılan evlatlarının bulunmasını isteyen 192 ailenin Diyarbakır’da HDP İl Binası önündeki eylemi 507’nci günde de sürdü. Bugün HDP Diyarbakır İl Başkanlığı’nda düzenlenen programa katılan HDP’li Diyarbakır milletvekilleri Semra Güzel, Garo Paylan, Batman Milletvekili Necdet İpekyüz ve İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, parti binasından çıkarken, evlat nöbetindeki aileler seslerini duyurmak istedi. Ailelerin “Evladımız nerede?” sorusuna cevap vermeyen HDP’li milletvekillerinden Erol Katırcıoğlu’nun zafer işareti yapmasıyla gerilmiş anlamış olur yaşandı. Polis ekiplerinin yoğun güvenlik önlemleri almış olduğu gerginlik esnasında HDP’li milletvekilleri makam araçlarına binerek bölgeden ayrıldı.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler