Connect with us

Gündem

2020 en sıcak yıl! Acil eylem çağrısı!


AB’nin Copernicus İklim Değişikliği Servisi (C3S) tarafınca gösterilen ısı verileri, son altı senenin tarihin kaydedilen en sıcak süreci bulunduğunu gösterdi. Bilim adamları 202O’nini kaydedilen sıcak yıl olarak tarihe geçtiğini belirterek, acil harekete geçme çağrısında bulunmuş oldu.

Yaşamı tehdit eden iklim krizi; Şimal Kutbu’nda tarihe geçen yüksek sıcaklıklar, üstün dereceli sayıda orman yangını ve Atlantik’te gerçekleşen 29 tropikal fırtına ile 2020’de hız kesmeden devam etti. Corona virüs kilitlenmeleri sebebiyle küresel fosil yakıt tüketiminde yüzde 7’lik bir düşüşe karşın, atmosferde ısı hapseden karbondioksit birikmeye devam ederek yeni bir üstün derece elde etti. Bilim adamları 202O’nini kaydedilen sıcak yıl olarak tarihe geçtiğini belirterek, acil harekete geçme çağrısında bulunmuş oldu.

İnsan çalışmalarından meydana gelen iklim değişikliğiyle artan küresel ısı, geçen yıl duyuru edilen corona virüs pandemisine karşın artmaya devam etti. Kaydedilen en sıcak yıl olarak tarihe geçen 2020’de, bilhassa Avrupa, Antarktika ve Sibirya’nın kuzeyinde yüksek ısı artışı görüldü.

PARİS İKLİM ANLAŞMASI TEHLİKE’DE

Ek olarak, 2020’de gezegendeki averaj yüzey sıcaklığı, 1850-1900 endüstri öncesi döneminden 1,25 aşama arttı. d Bu durum ise yüzyılın sonuna kadar küresel ısı artışını 1,5 dereceyle sınırlama hedefine ulaşmaya çalışan Paris İklim Anlaşması’nı büyük seviyede riske attı.

AB’nin Copernicus İklim Değişikliği Servisi (C3S) tarafınca gösterilen ısı verileri, son altı senenin tarihin kaydedilen en sıcak süreci bulunduğunu gösterdi.

Araştırmacılar, son 6 senenin içinde bir tek 2016 yılının, 2020’deki sıcaklıkla eşleştiğini söylemiş oldu. Sadece 4 yıl ilkin sıcaklıkları artıran organik bir El Niño iklim vakası görüldüğünü belirten uzmanlar, bu durum sebebiyle 2020’nin en sıcak yıl olduğu aktardı.

1850-1900 endüstri öncesi dönemden bu yana yıllara gore küresel ısı artışları.1850-1900 endüstri öncesi dönemden bu yana yıllara gore küresel ısı artışları.

EN ÇOK AVRUPA, ANTARKTİKA VE KUZEY SİBİRYA ETKİLENDİ

Bununla beraber Avrupa kıtasındaki ülkeler ise geçen yıl asla olmadığı kadar sıcak bir yıl geçirdi. Veriler averaj sıcaklığın 2020’de averaj olarak 1,6 aşama arttığını gösterdi.

Avrupa’nın arkasından ise aşırı sıcaklıklar Şimal Kutbu ve Sibirya’nın kuzeyini etkiledi. Sıcaklıklar bölgenin büyük bir kısmında uzun vadeli averajdan 3 aşama, bazı yerlerde ise 6 dereceden daha yüksek artış görmüş oldu. Bilhassa dünyanın en soğuk şehirlerinden kabul edilen Sibirya’nın kuzeydoğusundaki Verkhoyansk nahiyesinde haziran ayında hava sıcaklığı 38 dereceye ulaştı. Bu, Şimal Kutup Dairesi’nde, kayıtların tutulmaya başlandığı 1885 yılından bu yana görülen en yüksek ısı olarak tarihe geçti.

ACİL HAREKETE GEÇME ÇAĞRISI

Öteki taraftan, Şimal Kutup Dairesi içinde salınan üstün dereceli 244 milyon ton karbondioksit kapsamlı orman yangınlarına niçin oldu. Arktik deniz buzu da mühim seviyede küçüldü.

C3S direktörü Carlo Buontempo, mevzuya ilişkin yapmış olduğu izahat, “2020 yılı, Kuzey Kutbu’ndaki olağanüstü sıcaklığıyla öne çıkıyor. Geçen yılın tarihin en sıcak yıl olması şaşırtıcı değil. Bu durum bize iklim eylemlerinin aciliyetini gösteriyor” dedi.

LA NİNA’YA RAĞMEN ARTIŞ DEVAM EDİYOR

Öte taraftan, tropikal Pasifik’te La Niña hava fenomenin başlaması sebebiyle 2021’in son yıllara gore daha soğuk olması planlanıyor La Niña, Pasifik’in sıcak yüzey sularında yer edinen Cenup ABD’dan Filipinler’e doğru kuvvetli rüzgarlar estiğinde gerçekleşiyor. Bu şekilde, Pasifik okyanusunun derinliklerinden gelen daha soğuk sular yüzeye çıkıyor. Sadece, Edinburgh Üniversitesi’nden Prof Dave Reay, “El Niña’nın küresel sıcaklıklara döngüsel artışı olmamasına rağmen, tehlikeli bir şekilde 1,5 derece sınırına yaklaşıyoruz. Dünyadaki Covid kilitlenmeleri emisyonlarda hafif bir düşüşe neden olmuş olabilir, ancak atmosferde biriken CO2 hala hızla artıyor. küresel ekonomik iyileşme yeşil olmadığı sürece, dünyadaki milyonlarca insanın geleceği gerçekten çok karanlık görünüyor” dedi.


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

AKP’li vekil ile Pervin Buldan arasında ‘risk haritası’ gerilimi


Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, illerin Covid-19 değerlendirme kriterlerine gore düşük, orta, yüksek ve oldukça yüksek riskli olarak gruplandırıldığı haritayı paylaştı.

Paylaşılan risk haritasına HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, ”Adıyaman’ı kaybettik fakat Uşak’ı aldık” ifadelerini kullandı. 

”SENİN BİLDİĞİN MAVİ DEĞİL”

Buldan’ın paylaşımını alıntılayan AKP Uşak Milletvekili İsmail Güneş, ”Bu mavi senin bildiğin mavi değil Ak partinin iki renginden biri. Dikkatli bak. 11 belediyenin 10’u Ak partide” paylaşımını yapmış oldu.


Okumaya devam et.

Gündem

Son dakika: 1 Mart korona tablosu ve vaka sayısı Sağlık Bakanlığı tarafından açıklandı!


class=”cf”>

Son dakika haberi… Sıhhat Bakanlığı, 1 Mart Günlük Korona Tablosu’nu paylaştı. Açıklanan tabloya gore, son 24 saatte 130 bin 536 Kovid-19 testi yapılmış oldu, 9 bin 891 kişinin testi pozitif çıktı, 69 şahıs yaşamını yitirdi. Ağır hasta sayısı 1215 oldu, 5 bin 947 kişinin Kovid-19 tedavisinin/karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 2 milyon 578 bin 181’e terfi etti.

Son dakika: 1 Mart korona tablosu ve vaka sayısı Sağlık Bakanlığı tarafından açıklandı

28 ŞUBAT KORONAVİRÜS TABLOSU

class=”cf”>

Sıhhat Bakanlığı, 28 Şubat koronavirüs tablosundaki kontrol sayısını 109 bin 639 olarak açıklarken, 8 bin 424 olay tespit edildiğini bildirmişti. Koronavirüsten 66 şahıs yaşamını yitirmiş, taburcu olanların sayısı 6 bin 511 ve toplam iyileşen sayısını ise 2 milyon 572 bin 234 olarak açıklamıştı.

Son dakika: 1 Mart korona tablosu ve vaka sayısı Sağlık Bakanlığı tarafından açıklandı


Okumaya devam et.

Gündem

Rekabet Kurulu geçen yıl 2.2 milyar lira idari para cezası verdiRekabet Kurulu, 2020’de, rekabet ihlalleri, birleşme ve devralma, menfi tespit-muafiyetlerin de aralarında olduğu 355 işlemle ilgili incelemesini sonuçlandırmış oldu.


Rekabet Kurulu geçen yıl 2.2 milyar lira idari para cezası verdi

Rekabet Kurulu, koronavirüs salgınının yaşandığı 2020’de piyasadaki fiyat artışlarının önüne geçerek, tüketicileri korumak ve piyasanın sıhhatli işlemesine katkı sağlamak için rekabet otoritesini etken olarak kullandı.

2.2 MİLYAR LİRA İDARİ PARA CEZASI

Kurul, söz mevzusu dönemde toplam 2 milyar 242 milyon 854 bin 974 lira yönetimsel para cezası verdi.

Kurul, kararlarının kapsamı, niteliği ve sonuçlarına nazaran, 65 rekabet ihlali, 220 birleşme ve devralma, 34 menfi tespit-muafiyet işleminin yanı sıra 34 öteki ve 2’si de yargı kararları dolayısıyla olmak suretiyle toplam 355 işlemi karara bağladı.

Rekabet ihlalleri alanında 65 işlemden 46’sında ret, 16’sında ceza sonucu veren Kurul, 3’üne ilişkin de görüş bildirdi.

SAĞLIKTAN TEKNOLOJİYE KADAR BİRÇOK ALANDA SORUŞTURMA YAPILDI

Kurul, akaryakıt, kargo, gübre üreticisi, maske, sinyalizasyon, yaş meyve sebze alanında etkinlik gösteren teşebbüslerin de aralarında olduğu 26 firmanın soruşturmalarını tamamladı. Soruşturma meydana getirilen teşebbüslerin, bilişim teknolojileri, telekomünikasyon, sıhhat hizmetleri, inşaat, lojistik, depolama ve posta, banka, ziraat ve tarımsal ürünler, makine endüstrisi, mobilya, kimya ve madencilik, sektörlerinde etkinlik gösterdikleri görüldü.

Rekabet Kurulu geçen yıl 2.2 milyar lira idari para cezası verdi #1


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler