Connect with us

Gündem

2 çocuk babası kişi banyoda ölü bulunmuş oldu


Vaka, Yeşilyurt ilçesine bağlı Çilesiz Mahallesi’nde meydana geldi. Edinilen bilgilere gore, ailecek Çatalköprü Sokak içinde bulunan bir apartmanın üçüncü katında ikamet eden 2 çocuk babası 41 yaşındaki İ.B. akşam saatlerinde banyoya girdi. Banyodan uzun bir süre çıkmayan İ.B.’nin durumunu merak eden aile fertleri yaptıkları kontrolde İ.B.’yi boynundan iple doğalgaz borusuna asılı halde buldu. Durumun polis ve sıhhat ekiplerine bildirilmesi üstüne ikamete gelen takımlar yaptıkları kontrolde boynu kırılan şahsın yaşamını kaybettiğini belirledi.

Polis ekiplerinin ilk belirlemelere gore intihar olarak değerlendirdiği vakada İ.B.’nin cenazesi cumhuriyet savcısının vaka yerinde yapmış olduğu araştırmaların arkasından otopsi için Malatya Adli Tıp Kurumu Morguna kaldırıldı. Vakayla ilgili başlatılan soruşturma sürüyor.


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Üretmek kadınları güçlü hissettiriyor


“Metal sektörünün çelik kadınları” yazı dizinin ilk sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

19 senelik işçi, 15 senelik evli, biri 13 biri 8 yaşlarında iki evladı var. Ağlamış olduğı işi bırakmayı düşündüğü aniden, bir bayan grup liderinin hitabı hayatında dönüm noktası oluyor. Oldukça ağlamış olduğı zamanlar olmuş fakat o zamanlar artık oldukça geride. Üretmenin, eski bir işçi olmanın gururunu yaşadığını konu alıyor Hasret Gökırmak…

ÖZLEM GÖKIRMAK

Montaj Alan Müdürlüğü

21 yaşlarında girmiş olduğu fabrikada gençliği ve sonrası geçiyor. Orada büyüyor… Orada evleniyor. Evlatları bu ortamda dünyaya geliyor. Üç yıl boya, 9 yıl ölçüm grubunda çalışıyor. Değişik alanlarda çalışmanın kendisini için öğretici bulunduğunu düşünüyor. Takılan parçaların, somun ve vidaların ölçümünü yapmış olup değerleri sisteme kaydediyor. Ön lisansı sonrası açıköğretimde iki senelik halkla ilişkiler eğitimi alıyor. “Çocukla bitirmek çok zor oldu. Eşimin çok desteğini gördüm o zamanlar. Çocuk olduktan sonra vardiya çok zordu. Çocuğun yanında olmadığımda, işle ilgili olumsuz bir şey olduğunda hemen ağlıyordum. Bir gün yine çocukla ilgili bir sorun çıktı… Ben yine ağlıyorum. Hatta işi bırakmak noktasına geldim. O zamanki kadın yöneticilerden biri yanına çağırdı. Sorunumu dinledi. Sonra bana, ‘Bak kızım. Ben de bir ara çocuğum yanında olmamı istediği için işi bıraktım. Ara verdim, yıllarca. Oğlum bir gün bir şey istedi, atla deve değildi ama istediğin şeyi alabilecek durumda değildim… Ona bu istediğini alamayacağımı çünkü çalışmadığımı söyledim… Onun yanıtı ise ‘Neden çalışmıyorsun, anne’ oldu. O zaman hata yaptığımı anladım… Yeniden işe girdim ama kaybettiğim yıllar olmuştu’” diye anlattığı bu mesela yaşamına yön verdiğini dile getiriyor, Hasret Gökırmak.

BAKIŞ AÇISINI DEĞİŞTİRDİK

Girmiş olduğu yıllarda azca sayıdaki hanım istihdamı zaman içinde 1200 mavi yakalı olmak suretiyle yüzlerce hanım çalışana ulaşıyor. Üç vardiya çalışıyor, her hafta değişik bir seviye var. 13 yaşındaki oğlu bile düzene ayak uydurup anne-babaya elinden geldiğince destek oluyor. Her hafta emek harcama saatine bakılırsa ev işlerini ayarlıyor. Eşi de aynı fabrikada işçi, zorlukların bilincinde ve en büyük destekçisi…

“İş hayatı bir kadın olarak bana özgüven kattı. Ekonomik bir özgürlük sağladı. Üretmenin verdiği hazzı anlatmak zor. Üretmek insanı güçlü kılıyor. Fabrikada iken kendimi güçlü hissediyorum. Kaç yıllıksın dediklerinde 19 yıllık işçi olmanın gururunu yaşıyorum. Tabii ki ilk girdiğimiz zamanlarda, ‘Gidin evinizde yemeğinizi yapın’ diyenler, benim de ‘Tamam artık, bırakıp gideceğim’ dediğim zamanlar oldu. Ama biz kadınlar olarak orada ayaklarımız üzerinde durmayı başardık. Oradaki bakış açısını değiştirmeyi başardık. Bizler kendimizle birlikte o ortamı değiştirdik. Maç kavgaları, küfürlü konuşmalar en aza indi. Birçoğunun eşi, yakını, kızı fabrikaya girdi. Eşlerinden ayrılan ama hem çocuklarına gayet güzel bakan hem de fabrikadaki işlerini başarıyla yerine getiren kadın sayısı az değil. Bunların hepsi çok gurur verici. Evet, fabrikanın da büyük katkısı ve desteği var bu yönde. Bazı yöneticiler özellikle kadın çalışanların daha başarılı olması ve öne çıkması için çaba harcıyor” diye özetleyen Hasret Gökırmak, işin her kademesinde hanımefendilerin daha oldukça olmasını istediklerini konu alıyor.

Endüstri işçisi olmak erkekleri de değiştiren bir durum. Evlerde ortalık toplamaktan süpürmeye, evlatların dersleriyle ilgilenmekten alışverişe pek oldukça iş vardiyalara bakılırsa kendiliğinden yapılıyor. Eskiden titiz, ortalıkta tek dağınıklık bırakmayan bayanlar da birazcık daha rahatlamayı öğreniyor anlattığım kadarıyla. Fakat günün sonunda, evin taksitlerini beraber ödeyip beraber haiz olmak, halledilecek işleri beraber halletmenin hazzı bir başka…

İki şahıs çalışınca, evlatların eğitimi için tutum yapmak da mümkün, her yıl tatile gitmek de… Hele son iki sözleşmede alınan zamlarla daha rahat meydana getirilen harcamalar, işin her türlü zorluğuna değiyor. Kendisine para ayırabiliyor. Bazı şeyleri düşünmeden, yapabiliyor olmak imtiyaz benzer biçimde. 

EN ZORU GECE VARDİYASI

İşte dayanışma var. İşle ilgili kimse kimsenin ayağına basmıyor tam tersine destek olmak üstüne kurulu bir seviye söz mevzusu. Fakat günlük yaşamları en oldukça etkileyen ona bakılırsa gece vardiyası. Şundan dolayı tam ters saatler… Onlarla kahvaltı edeceğiniz saatler uyuşmuyor. Uyku zamanları değişik… Kimi zaman evlatları günlerce görmediği oluyor. Her neyse ki şimdi okullar kapalı da evden eğitim bu durumu ortadan kaldırmış bir süreliğine de olsa… Gene de çocuklar büyüdükçe durum daha kolay ve keyifli hale geliyor. Netice olarak evet, her hafta seviye değişiyor fakat kesinlikle onu uygun bir yol da bulunuyor.

OKUMAK İSTEDİĞİ KİTAPLAR VAR

Evlatların iyi eğitim alması en oldukça istedikleri konuların başlangıcında geliyor. Emekli olmak istiyor. Ufak ufak tatiller yapmak, başta Karadeniz turu olmak suretiyle memleketin güzel yerlerini görmek istiyor. Okumak istediği oldukça kitap var, başta klasikler olmak suretiyle. Kafa dengi arkadaşlarla beraber planları var…

‘YOL YAKINKEN GİT DİYENLERE’ İNAT…

En genç çalışanlardan Melike… 2014 senesinde başlamış fabrikada çalışmaya. İki senelik muhasebe mezunu. {Mezun olduğu} okulla ilgili iş bulamayınca ilkin bir markette 3.5 yıl hem depo hem öteki bölümlerde çalışmış… 

MELİKE KAYMAZ

16 aylık bir evladı var. İkinci evladı düşünüyor. Şase hattında ilk kondolcu hanım olarak çalışıyor. İlk başlangıçta “Burası erkek ortamı, durma, yol yakınken git” diyenler oluyor. Fakat markette de hem erkekler çoğunlukta olduğundan yabancısı değil, adam ortamında onlarla çalışmaya…

Üç yıl montaj üretim hattında vardiyalı çalışıyor. Çocuk olunca ofise geçiyor. Asla memnuniyetsizlik duymuyor, hep iyi insanlara denk geldiğini düşünüyor. 

Zorlandığı durumlar doğal ki oluyor ilk olarak. Ekip lideri ve öteki emek harcama arkadaşları ile çözüyor sorunları. 

Çalışmasa da ev geçinir. Fakat ekonomisine yüzde 50/55 katkıda bulunuyor. Emek harcama ona güç kazandırdığı için oldukça oldukça memnun. Hele böylesi büyük bir fabrikada ve sendikalı olarak çalışmanın yararlarını yaşamın içinde görüp öğrendiğinden vazgeçilemez bir durum olarak görüyor emek harcamayı….

29 yaşlarında, pandemi ile yaşanmış olan sıkıntılar yok değil, işyerinde alınan önlemler fazlasıyla korumacı… Fakat büyükleri ziyaret edememek, dışarı çıkamamak fena. 

Kızının iyi bir yurttaş, iyi bir kişi olmasını istediği için iyi bir eğitim ve gereksinim işitebileceği her şeyi karşılamak istiyor.

KADININ YAPAMAYACAĞI ŞEY YOK

35 yaş sınırı olmasına rağmen, isteği ve pozitif enerjisi yardımıyla girmiş olduğu fabrikada, pek oldukça işi evladı yaşındakilerden öğrendi. “Muhaciriz biz, enerjim var, kıpır kıpırım… Her işi yaparım, yaptım da biz kadınların yapamayacağı şey yok” diyor, Yasemin Yılmaz… 

YASEMİN YILMAZ

Dört çocuklu bir ailenin en büyük kızı. Oldukça istediği halde okutmamışlar. Oysa sonraki çocuklar, kızlar dahil okumuş. Babaannenin kız kısmı okumaz sözünü kıramayan baba ortaokuldan sonrasında okutmamış Yasemin’i. Anne, babanın aksine en büyük destekçi, imdat söylediğinde güç deposu… Tek maaşla idame zorlaşınca iş bakmaya başlıyor, Yasemin Yılmaz. Ailede de görüşler değişti birazcık, yakın çevrede çalışanlar vardı. Fabrikada işçi alınacak aslen yaş sınırı var fakat o dönemki sıkışıklık yardımıyla 35 yaşa çıkmış sınır. Fakat Yasemin 36 yaşlarında gidiyor görüşmeye… “Makedonya göçmeniyim ben, yerimde duramam. Hareketliyim. Aklıma koyduğumu yaparım. Öğrenmek için sormaktan çekinmem… Görüşme çok iyi geçti, benimle görüşen müdür inisiyatif kullandı. Yaş sınırına karşın beni işe aldı. Vardiya filan biraz gözümü korkutmuştu o zamanlar ama işe de ihtiyaç vardı. İki çocuğu var. Biri şimdi 22 yaşında küçüğü 15…

6.5 yıl önce girdiği fabrikada, kendisini kısa sürede kabul ettiriyor Yasemin Yılmaz…” Ben okumak için de oldukça çırpındım fakat olmadı. Ortaokuldan sonrasında babam göndermeyince aradan birazcık vakit geçtikten sonrasında nakış, boya filan kurslara gitmek istedim. Hoca almak istemedi, gel seni liseye kaydedeyim diyor fakat bizimkiler bırakmıyor. Sonradan açık liseye kayıt oldum. Bu yıl mezun oldum.

YİNE BABAANNE

Eşi Gebze’de boya fabrikasında çalışıyor 25 senedir. İşe başlıyor Yılmaz, ilk girdiğinde 16/24 vardiyası. “Kadınların işleri, porsesleri farklı. Ama zaten kadının yapamayacağı iş yok, biz kadınlar güçlüyüz, yeter ki isteyelim” diyor, Yasemin Yılmaz fakat bu kez gene babaanne sahneye çıkıp, eşine, “erkekli ortam, karını kıskanmayacak mısın, gece gece iş mi olur” her neyse ki artık o denli dinleyen çıkmıyor bu kez.

Gerisini şu şekilde konu alıyor Yılmaz: Fabrikada 9 bin işçi var. Kaynak kısmı karışık. İlk başta gece vardiyası ile evin işlerini düzene sokmakta zorlandım. Sonraları alıştım. Plan program yaptım kendime. İşte de montaj, plastik boya, kaynak, ön kapı ayarları, çamurluk, kaput ayarları uygun olup olmadığına  bakıyordum.

İşte en büyük destekçilerim, amirlerim oldu. Yaşça onlardan büyüktüm fakat öğrenmek istediğimi gösterdim. Dostlar oldukça destek oldular. Hatalı girişler de oldu fakat hep sormuş oldum, çocuğum yaşındaki gençler, şimdi de var, kızdığımda alınmayan gençler, kimi zaman kızıyorum bundan dolayı oldukça daha iyi bölgelere layıklar fakat okumadıkları için en alttan adım atmak zorunda kalıyorlar. 

SENİN PARAN, BENİM PARAM

Eşime diyorum ki senin paran benim param, benim param aslına bakarsan benim… Latife bir yana bütçeyi beraber yapıyoruz, faturalar ödeniyor. Kredi var aldığımız, çocuklar için ayırdığımız bir miktar. Pandemide mağduriyet yaşamadık. Oğlum askere gitti, pandemiye rastlaması tedirgin etti birazcık. 

Vardiyalarda aile benzer biçimde olduk, birbirimizden düşünce alıyoruz, derdimizi paylaşıyoruz. Yanlışım olunca kesinlikle uyarın diye tembihliyorum hâlâ.

METAL BİRAZ ZOR

Gurbetten geldik. Pek oldukça şeyi bilemedik. Keşke oldukça daha ilkin girseymişim çalışmaya. Daha iyi yerlerde olabilirdim. Fakat zararın neresinden dönecek olursak kâr. Maddi kazancımız iyi, ilkine oldukça yapamadık fakat ikincisine elimizden geleni yapalım isterim. İşe oldukça iyi alıştım. Vardiyalar bile artık ayrı bir seviye ve yaşam seçimi oldu. Her durumda ufak molalara fırsat yaratabilir insan eğer isterse. 

Bu şekilde anlatıyorum fakat metal sektörü birazcık zor. Kaynak atölyesi iş kazalarını önlemek için sıcak havalarda bunaltabiliyor. Fakat ben kaynaktaki bayanlara gözlük de taksak kendinize bakın, kimse bakımsız gelmesin diyorum. 20 yaşlarında kızlar geliyor, üzülüyorum aslen okumadıkları için… Hanım adam içinde ücret farkı yok. Yıla bakılırsa ve mevkiye bakılırsa farklılık var. Fabrikada devamlı eğitimler alınıyor, sendikadan temsilciler geliyor. Sıkıntılar, problemler soruluyor, çözümler aranıyor.

BİZİM İÇİN ÖNEMLİSİN

Pandemi ile oldukça sıkı önlemler alındı. İnsan bu tarz şeyleri görünce memnun oluyor. Devlet bile bu kadar tedbir almadı. Servislerde tek tek oturuyoruz. Barkotlar var, oturmadan okunuyor. HES kodunun haricinde, eğer o koltukta önceki gün oturan pozitif çıktıysa sen aranıp haberdar ediliyorsun. Aynı şekilde mola ve yiyecek bölgeleri de çapraz oturma ve barkot sistemi. Her giriş çıkışta ateş ölçülüyor. Günde dört maske dağıtılıyor. Sıhhat mühim ve burada tüm bunlarla “bizim için önemlisin” mesajı veriliyor. E bu da mutlu ediyor…

YARIN: GELECEĞİMİZ KENDİ ELLERİMİZDE…


Okumaya devam et.

Gündem

İKİ KADIN İKİ ŞAH-ESER


SEDAT YILDIRIM SARICI – Kimi zaman milyonda bir rastlanacak bir şey olur. Ansızın sanki yücelerden bir gücün fısıldamasıyla bir şeyler filizlenmeye adım atar. Adını koyamadığımız, tanımı yapılamayan, şifresi yazılamayan fakat hissettiğimiz bir kudsiyet sarmalar etrafı. İşte bazı besteler bu şekilde atmosferlerde gelişir. Kubbe genişledikçe genişler, sözcüklerin kifayetsizliğiyle tasvir dar kalabilir. Beraber çalışan müzisyenler değişik bir yürek çarpıntısıyla daha […]

The post İKİ KADIN İKİ ŞAH-ESER appeared first on AÇIK GAZETE.


Okumaya devam et.

Gündem

Kavga ettiği kardeşini sokak ortasında pompalı tüfekle vurdu


class=”cf”>

Vaka, saat 21.00 sıralarında Mamak ilçesi Bahçelerüstü Mahallesi 35’inci Sokak’ta meydana geldi. İddiaya gore 2 kardeş bilinmeyen bir nedenle münakaşaya başladı. Münakaşa kısa sürede büyüyerek kavgaya dönüştü. Kavganın arkasından A.Ç., evden almış olduğu pompalı tüfekle kardeşi A.Ç.’ye sokak ortasında ateş etti. Abisinin açmış olduğu ateşle bağacından yaralanan A.Ç., vaka yerinden geçen taksi ile hastaneye kaldırıldı. Çevredekilerin suç duyurusu üstüne vaka yerine fazlaca sayıda polis ekibi sevk edildi. Şüpheli A.Ç., polis tarafınca gözaltına alınırken, yaralanan kardeşi A.Ç.’nin hastaneki tedavisinin devam etmiş olduğu öğrenildi. Vakayla ilgili soruşturma devam ediyor.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler