Connect with us

Gündem

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü | TGS: Uzun yıllardır bir ‘mücadele’ günü


Yarın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü. Türkiye’de 1961 senesinde gazetecilerin kesin mücadelesi ile basın çalışanlarının haklarını yasal güvenceye alan 212 Sayılı Kanunun, 10 Ocak 1961 senesinde Resmî gazetede yayınlanarak yasalaşması sonrası “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlanmaya başlandı. Sadece bugün, “çalışan gazeteciler” değil, “mücadele” günü.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) 10 Ocak sebebiyle açıklamış olduğu “İşsizlik sarmalında 10 Ocak” başlığıyla yayınladığı raporda gazetecilerin sorunlarını tek tek gözler önüne serdi.

TGS açıklamasında “Bugün, 212 Sayılı Kanunu’n devamı olan 5953 Sayılı Basın İş Kanunu ile gazetecilerin yasal hakları belirlenmeye devam ediyor ancak son yıllardaki mahkeme kararları ile bu haklar gün be gün tırpanlanıyor.” dedi ve şu şekilde devam etti: “10 Ocak’ı uzun yıllardır bir ‘mücadele’ günü olarak tanımlıyoruz. Günümüz Türkiye’sinde 10 Ocak’ı sadece ‘Çalışan Gazeteciler’ günü olarak tanımlamak oldukça zor. Çünkü sektördeki işsizliğin ülke ortalamasının iki katı olduğu, güvencesiz ve sendikasız çalışmanın yüzde 90’ı aştığı, 67 gazetecinin cezaevinde olduğu medya sektöründe 10 Ocak, kutlanmayı değil, mücadele edilmeyi gerektiriyor.”

TGS ek olarak açıklamasında tüm gazetecileri dayanışmaya, beraber mücadeleye ve basın sektöründeki orman kanunlarına son vermeye çağırarak şu şekilde dedi: “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nün 60. yılında gazeteciler, işsizlik, güvencesizlik, örgütsüz ve sağlıksız koşullarda çalışmaya zorlanmaktadır. Ayrıca kanunun tanıdığı haklar budanmakta, kalemleri üzerindeki baskılar artmaktadır.”

KAYITLI GAZETECİ SAYISI YÜZDE 16.94 AZALDI

Aile, Emek verme ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’nın açıklamış olduğu son rapor olan Temmuz 2020 istatistiklerine gore “Basın, yayın ve gazetecilik” iş kolundaki toplam kayıtlı çalışan sayısı 86,505. Sadece Bakanlığın açıklamış olduğu 2013 Ocak Ayı İstatistiklerine gore bu sayı 104.141’dir. İş kolundaki mevcut kayıtlı istihdam oranı %16,94 daralma göstermiş.

GAZETECİLER ÜZERİNDEKİ BASKI: İŞSİZLİK

Ülkenin mühim meselelerinden birisi olan işsizlik problemi, basın ve ifade özgürlüğüne yönelik engellerle boğuşan gazeteciler üstünde daha yakıcı bir tehdit olmaktadır. Gazetecilik kısmı mezunları içinde işsizlik oranı TÜİK işgücü istatistiklerine gore 2016’da %19,2; 2017 senesinde %19,1; 2018’de %23,8’dir. 20 Mart 2020’de açıklanan TÜİK işgücü istatistiklerine gore ise 2019 senesinde bu oran %21,8. 2018 senesinde olduğu benzer biçimde 2019 senesinde da gazetecilik kısmı mezunları, toplumsal hizmet mezunlarının (%24) derhal peşinden en yüksek işsizliğe maruz kalan kitle olmakta. Her ne kadar bundan önceki yıla gore gazetecilik mezunları içinde resmi işsizlik oranı azca da olsa bir düşüş gösterse de gazeteciler içinde işsizlik oranının kayıt dışı istihdam ile beraber yüzde 25-30 seviyelerinde olduğu da tahmin edilmekte.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün (RSF) dünya basın özgürlüğü endeksinde Türkiye 154. Sırada. Basın ve ifade özgürlüğü önündeki engellemeler, gazetecilerin ekonomik ve toplumsal hak mücadelelerini ve sendikal haklarını da baskılayan bir unsur olarak değerlendirilmeli.

SEKTÖRDE SENDİKALAŞMA EĞİLİMİ VE ENGELLEMELER

Temmuz 2020 verilerine gore “Basın, yayın ve gazetecilik” iş kolundaki toplam sendikalaşma oranı %7,87’dir. Ülkedeki genel sendikalaşma oranının %13,66 olduğu düşünüldüğünde, iş kolu içindeki örgütlenme oranının oldukça düşük olduğu görülecek. Sadece bunun esas sebebi sendikal çalışmanın yetersizliği ya da eksikliği değil, işverenlerin sendika karşıtı tutum ve davranışları, emek harcama mevzuatındaki boşluklar ve yukarıda bahsedilen işsizlik baskısı.

SALGININ NEDEN OLDUĞU OLUMSUZLUKLAR

Basın

2020 senesinde dünyayı tesiri altına alan pandemi, gazetecilerin maruz kalmış olduğu hak kayıplarını ve başta iş güvencesi olmak suretiyle kısmi emek harcama ödeneği ve parasız izin uygulamasının yasal sınırlılıkları, iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin yetersizliğini gözler önüne serdi. Pandemi öncesi basın sektörü çalışanlarının daha iyi bir ücret, iş güvencesi ve emek harcama koşulları için verdiği savaşım ve sendikalaşma eğiliminde görülen iyimser hava, salgın ile beraber ekonomik belirsizliklerin artması üstüne kısmen tersine döndü. Sektördeki işsizlik oranının da görece yüksek olması sebebiyle gazetecilerin temel önceliği, ne pahasına olursa olsun işlerini korumak oldu.

TGS’nin yıl içinde yapmış olduğu görüşmeler ve sahada elde etmiş olduğu veriler ışığında gazetecilerin temel sorunları şu şekilde özetlenebilir:

 • Kısmi emek harcama ödeneğine başvurulan işletmelerde çalışan gazetecilerin gelirlerinde yaşanmış olan düşüş,
 • Kısmi emek harcama kapsamında olmasına karşın tam zamanlı çalıştırılmaya devam etme,
 • Parasız izine çıkartma sebebiyle gelirde düşüş,
 • Parasız izne çıkartılmasına karşın çalıştırılmaya devam etme,
 • İşten çıkarma yasağı sebebiyle işinden memnun olmayan gazetecilerin yaşamış olduğu problemler,
 • Ücret ve kıdem tazminatı alacakları mevzusunda işverenlerle anlaşmazlıklar,
 • Pandemi ile beraber evden çalışmaya geçen işletmelerde artan iş yükü,
 • Doygunluk etmeyen ücret seviyesi,
 • İş sağlığı ve güvenliği önlemlerindeki yetersizlikler,
 • Pandemi sebebiyle daralan ekonomik faaliyetler sebebiyle gazetecilerin iş güvencesinde aşınma. Öteki bir deyişle işini yitirme korkusunun artması,
 • Kayıt dışı çalıştırılma,
 • Değişik iş koluna kayıtlı basın kurumlarında istihdamdan dolayı TGS üyesi olamama.

BASIN İŞ KANUNU’NA YÖNELİK OLUMSUZ DÜZENLEMELER

2020 yılı, gazetecilerin yasal haklarını düzenleyen 5953 Sayılı Basın İş Kanunu’nda (212) da negatif düzenlemelerin sürdüğü bir yıl olmaya devam etti. Gazetecilerin yıpranma hakkından yararlanması hakkı, resmî basın kartı sahipliği şartına bağlandı ve basın kartı olmayan gazetecilerin yıpranmadan yararlanmasının önüne geçildi. Bu mevzuda TGS başta olmak suretiyle meslek örgütlerinin TBMM düzeyinde yürüttüğü görüşmeler ve sunmuş olduğu tavsiyeler göz ardı edildi. (EVRENSEL MEDYA SERVİSİ)


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

KKTC’de kısmi sokağa çıkma yasağı 8 Mart’a kadar uzatıldıŞimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersan Saner, korona virüs salgınına ilişkin yeni Bakanlar Kurulu kararlarını deklare etti. Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu yeni kararlar doğrultusunda KKTC’de bu ayın ilk haftasından bu yana devam eden kısmi sokağa çıkma yasağı bir kez daha uzatıldı. Başbakan Saner tarafınca meydana getirilen açıklamada, daha ilkin ülke genelinde 1 Mart’a kadar yürürlükte kalacağı açıklanan kısmi sokağa çıkma yasağının 8 Mart’a kadar uzatıldığı kaydedildi. Yeni karara gore, 1-8 Mart saat 21:00’den sabah saat 05:00’e kadar sokağa çıkma yasağı devam edecek.

Üst Kurul’un yapmış olduğu tavsiye çerçevesinde, hafta içi bar, kafe, restoran şeklinde iş bölgeleri haricindeki tüm işletmeler hizmet verebilecek. Cumartesi günü ise market, fırın, kasap ve restoranlar akşam saat 20.00’ye kadar paket servisle hizmet verebilecekken, öteki işletmeler etkinlik gösteremeyecek.

Lefkoşa ve Girne’den öteki ilçelere geçişler, ilçe denetim kurullarına bağlı olurken, Girne ve Lefkoşa içinde denetim yapılmayacak. Kuaför, berber ve güzellik salonları, 3 Mart evveliyatına kadar PCR testlerini tamamlamak kaydıyla, randevulu olarak, Sıhhat Bakanlığı’nın belirleyeceği esaslar çerçevesinde işe başlayabilecek.

KKTC’DE SON 24 SAATTE 27 YENİ VAKA

KKTC Sıhhat Bakanı Ünal Üstel, ülkede son 24 saatte 5 bin 92 kontrol yapıldığını ve 16’sı mahalli olmak suretiyle 27 yeni korona virüs vakası tespit edildiğini duyurdu. Üstel, toplam olay sayısının 3 bin 383’e yükseldiğini ve 381 kişinin tedavisinin devam ettiğini aktardı. Yoğun bakımda 2 şahıs bulunduğunu belirten Üstel, 23 kişinin ise taburcu edildiğini deklare etti.


Okumaya devam et.

Gündem

TIR’ın zulasından uyuşturucu çıktı! – Son Dakika Haberler


class=”cf”>

Akşehir İlçe Güvenlik Müdürlüğüne gelen bir suç duyurusu değerlendiren Narkotik Suçlarla Savaşım ekipleri Konya-Afyonkarahisar yolundaki uygulama noktasında bir TIR’ı durdurdu. Narkotik köpeği ile meydana getirilen aramalarda, TIR’ın değişik yerlerine zulalanmış 56 tane uyuşturucu tablet, 23 gram esrar, ile 1 gram metamfetamin ele geçirildi.

Gözaltına alınan TIR sürücüsü Ceylani D. (38) ifadesi alındıktan çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.


Okumaya devam et.

Gündem

Paşinyan, Genelkurmay Başkanı’nın görevden alınması talebini tekrarladıDağlık Karabağ’da Azerbaycan ile 44 gün devam eden harpte ağır yenilgiye uğrayan Ermenistan’da siyasal kriz devam ediyor. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, kendisine ve hükümete karşı ordunun darbe girişiminde bulunmasının peşinden Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan’ın görevden alınmasına yönelik kararnameyi imzalayarak Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan’a göndermişti. Sarkisyan’ın bugün Paşinyan’ın gönderilmiş olduğu kararnameyi reddetmesi üstüne Paşinyan’ın tepkisi merak mevzusu olmuştu. Paşinyan’dan mevzuya ilişkin yeni bir izahat geldi. Paşinyan tarafınca meydana getirilen açıklamada, Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan’ın reddettiği Genelkurmay Başkanı’nın görevden alınması talebinin tekrarlandığı kaydedildi. Genelkurmay Başkanı’nın görevden alınması için yeni bir kararname imzaladığını ve Cumhurbaşkanı Sarkisyan’a gönderdiğini ifade eden Paşinyan, “Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Genelkurmay Başkanı’nın görevden alınması ile ilgili kararnameyi reddederek, Başbakanlığa geri gönderdi. Söz konusu karar, mevcut durumun çözülmesine yardımcı olmuyor” ifadelerini kullandı. Paşinyan, destekçilerine de seslenerek, meydanları terk etmemeleri çağrısında bulunmuş oldu.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler